Chrzanowski

Chrzanowski - Roman Graczyk | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Roman Graczyk
WYMIAR
6,93 MB
NAZWA PLIKU
Chrzanowski.pdf
ISBN
3029560211753

OPIS

Roman Graczyk, pisząc biografię profesora Wiesława Chrzanowskiego,wykorzystał bogaty i różnorodny materiał źródłowy: teksty pisane przez samego bohatera książki– od młodzieńczych pism ideowych po ostatnie publikacje; znajdujące się w IPN-ie materiałyze śledztw,procesów, inwigilacji, przesłuchań, procesu lustracyjnegoProfesora, jak również zeznań jego kolegów i znajomych; a także wspomnienia i relacje.Autor tak charakteryzuje swego bohatera:„był człowiekiem nieschematycznym. Narodowiec, ale silnie akcentujący znaczenie pierwiastka (…) Przeciwny partyjnej dyscyplinie i myśleniu stadnemu. Katolik przekonany o prawie katolicyzmu do publicznej obecności, ale nie afiszujący się ze swoją wiarą i nie poddający się katolickiej modzie (...). Przeciwnik Powstania przed pierwszym sierpnia 1944 roku, ale następnie jego uczestnik, ranny w walkach”.W 1980 roku był jednym z doradców rodzącej się „Solidarności”. W roku 1989tworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, partię mająca być syntezą tradycji narodowej i tradycji chadeckiej.W wyborach 1991 roku wszedł do Sejmu z listy AWS i został marszałkiem izby.Dla Wiesława Chrzanowskiego przez całe życie najważniejsze było poczucie, że ma pewne zadanie do spełnienia -wypełnienie testamentu tych, którzy nie dożyli wolnej Polski. Temu zadaniu służył wiernie.

W latach 2013-2020 Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy darowizny na łączną kwotę1.338.282 ️. Chrzanowski miał żądać od Czarneckiego - właściciela Getin Banku - 40 mln zł za ochronę banku przed działaniami polskiego rządu. Czytaj także: Wyrzucony z KNF wychowanek twórcy SKOK ... UCZNIÓW, STUDNETÓW ORAZ SENIORÓW.

Pokaż pełne identyfikatory oraz informację o działkach na mapie interaktywnej. Geoportal Krajowy - powiat chrzanowski. Portal Informacyjny służb ratowniczych powiatu Chrzanowskiego.

POWIĄZANE KSIĄŻKI