Płock 1920

Płock 1920 - Grzegorz Gołębiewski | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Grzegorz Gołębiewski
WYMIAR
6,3 MB
NAZWA PLIKU
Płock 1920.pdf
ISBN
6522272125961

OPIS

Obrona Płocka przed wojskami rosyjskimi 18 - 19 sierpnia 1920 r. była jednym z wielu epizodów wojny z bolszewicką Rosją i jak dotychczas pozostaje w cieniu większych zmagań i bitew tej wojny: bitwy warszawskiej, bitwy nad Niemnem, czy bitwy nad Wkrą. Jest to poniekąd zrozumiałe, bo losy wojny decydowały się właśnie w tych bitwach, tym niemniej obrona Płocka też miała znaczenie. Widomym znakiem było odznaczenie miasta Krzyżem Walecznych przez marsz. Józefa Piłsudskiego w czasie jego wizyty w Płocku 10 kwietnia 1920 r.Obrona Płocka w 1920 r. należy do najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta w XX w. Przekonani o tym byli już ówcześni mieszkańcy, stąd coroczne uroczyste obchody rocznicy walk oraz podjęte niemal natychmiast próby odtworzenia przebiegu wydarzeń tych dwu dramatycznych dni. Dzięki temu współczesny historyk dysponuje całkiem pokaźną liczbą wartościowych źródeł i opracowań.

Nie mogło tak się stać w przypadku wspomnień o sierpniowych dniach 1920 roku w Płocku. Ta opowieść bez kobiet nie byłaby ani prawdziwa, ani możliwa. Książka Płock 1920 autorstwa Gołębiewski Grzegorz , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie .

Przekonani o tym byli już ówcześni mieszkańcy, stąd coroczne uroczyste obchody rocznicy walk oraz podjęte niemal natychmiast próby odtworzenia przebiegu wydarzeń tych dwu ... Płock oddał hołd obrońcom miasta z roku 1920. Były znicze, kwiaty, przemawiał prezydent Andrzej Nowakowski mówił: - Tego dnia - 18 sierpnia - przychodzimy na cmentarz garnizonowy, aby każde pokolenie płocczan wiedziało, jak ważna w historii Płocka jest ta data i jak ważna jest ofiara tych, którzy mieli odwagę walczyć z ... „Płock 1920" to popularna, bogato ilustrowana opowieść o dramatycznych dniach z sierpnia 1920 roku, a także o ich tradycji, żywej do dziś w pamięci mieszkańców miasta.

POWIĄZANE KSIĄŻKI