Przedwiośnie

Przedwiośnie - Stefan Żeromski | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stefan Żeromski
WYMIAR
5,26 MB
NAZWA PLIKU
Przedwiośnie.pdf
ISBN
5321200432886

OPIS

Przedwiośnie to wybitna powieść Stefana Żeromskiego wydana w 1924 (z datą 1925) w Warszawie. Składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski.Tytuł utworu ma charakter metaforyczny. Można go zrozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów, a w kraju panował niepodległościowy entuzjazm. W roku 1928 swoją premierę miała adaptacja Przedwiośnia w reżyserii Henryka Szaro. Powieść Żeromskiego przeniósł na ekran Filip Bajon. Film Przedwiośnie miał swoją premierę 2 marca 2001 roku, a główną rolę Cezarego Baryki zagrał Mateusz Damięcki.„Polska szklanych domów” weszła do tradycji kultury polskiej jako gorzka refleksja na temat wspaniałych, ale niespełnionych oczekiwań na kraj naszych marzeń. Gorzka – bo rzeczywistość okazał się nie taka, jakiej spodziewał się Cezary Baryka. I do dzisiaj taka nie jest…

Słońce świeci wówczas mocniej, topnieją lody, zaczyna nieśmiało budzić się nowe życie. Doskonale opisał to sam Żeromski w końcowym fragmencie części pierwszej - „Szklane domy": „Przedwiośnie zdmuchnęło już z dachów bud najbliższych lód i śnieg - ogrzało ... NoveKino Przedwiośnie - kino cyfrowe 3D ul.

Nie chodzi tutaj - u kaduka! - o herb ani o szeregi przodków podgolonych, z sarmackimi wąsami i przy karabelach - ani wydekoltowane prababki w fiokach. Pełna obsada filmu Przedwiośnie (2001) - Opowieść o buncie, miłości i dojrzewaniu. Burzliwa historia młodego człowieka, którego namiętnością były kobiety i historia.

POWIĄZANE KSIĄŻKI