W poszukiwaniu raju

W poszukiwaniu raju - Jean Delumeau | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jean Delumeau
WYMIAR
12,13 MB
NAZWA PLIKU
W poszukiwaniu raju.pdf
ISBN
4731522221001

OPIS

JUDEOCHRZEŚCIJAŃSKA PODR?? DO RAJUOgarniający nas dzisiaj pesymizm mocniej niż kiedykolwiek każe nam, zaniepokojonym o przyszłość, pytać o raj. Jean Delumeau prowadzi nas w jego stronę drogą od „ogrodu rozkoszy” po „szczęście wieczne” przez nigdy niegasnące oczekiwanie na „tysiąc lat pokoju na ziemi”. Autor chce być blisko czytelnika, jego książka to zaproszenie do rozmowy.Jean Delumeau opowiadał, że po publikacji trzytomowej Historii raju często był pytany o raj, tak jakby miał do niego klucz. Mówił, że chodzi o refleksję nad nadzieją, nad formami, jakie przybierała w kolejnych stuleciach, po czym najchętniej przywoływał anegdotkę o pewnym dialogu, który zdarzył się, gdy był spacerze ze wnuczkami ? siedmioletnią Isabelle i pięcioletnią Florence ? wczesną wiosną w okolicach domu. Powietrze było krystalicznie czyste, góry wyraźnie odcinały się na tle błękitu nieba, było tak pięknie, że Isabelle oznajmiła: „Tutaj jest prawie raj”. Florence spytała: „A co to takiego raj…?”. Na co Jean Delumeau, wielki historyk, odpowiedział, że raj to szczęście, które się nie kończy. Ale dla małej Florence nie brzmiało to przekonywująco. „A skąd ty to wiesz?” ? spytała. No właśnie ? oto pytanie, które mimo upływających lat nie dawało mu spokoju. I stąd książka W poszukiwaniu raju. Czy nasze ziemskie drogi do raju to ślepa uliczka, czy prowadzą nas ku światłu?Jean Delumeau (18 czerwca 1923 ? 13 stycznia 2020), historyk Kościoła i kultury Zachodu wieków XIV?XVIII, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej humanistyki; autor wielu wspaniałych książek, m.in. Cywilizacja Odrodzenia, Strach w kulturze Zachodu XIV?XVIII w., Grzech i strach. Poczucie winy w kulturze Zachodu XIII?XVIII w., Historia ojców i ojcostwa, Skrzydła anioła. Poczucie bezpieczeństwa w duchowości człowieka Zachodu w dawnych czasach, Historia raju. Ogród rozkoszy.

I stąd książka W poszukiwaniu ... O lokalizacjach ziemskiego raju - tych z czasów pierwszych chrześcijan i średniowiecznych Mappae Mundi oraz dzisiejszych, „rajskich" wyspach wprost z katalogu. Ewolucja myślenia o tym fenomenie w ujęciu doczesnym i pozaziemskim otwiera się przed nami za sprawą niezwykle erudycyjnej książki Jeana Delumeau W poszukiwaniu raju. W poszukiwaniu straconego raju.

116 . Fruitlands to więcej niż muzeum; to sen o raju na Ziemi, który może nie okazał się koszmarem, ale i nie spełnił się.

POWIĄZANE KSIĄŻKI