O naturze ludzkiej

O naturze ludzkiej - Roger Scruton | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Roger Scruton
WYMIAR
4,63 MB
NAZWA PLIKU
O naturze ludzkiej.pdf
ISBN
8575376026570

OPIS

Obrona wyjątkowości człowieka pióra uznanego filozofa Rogera ScrutonaW książce O naturze ludzkiej ceniony pisarz i filozof Roger Scruton przedstawia oryginalną i radykalną obronę ludzkiej wyjątkowości. Mierząc się z poglądami psychologów ewolucyjnych, moralnych utylitarystów i filozofów materialistycznych takich jak Richard Dawkins i Daniel Dennett, Scruton przekonuje, że ludzi nie można rozumieć jako bytów czysto biologicznych. Jesteśmy czymś więcej niż ludzkimi zwierzętami: jesteśmy również osobami, ze swej istoty wchodzącymi w relacje z innymi osobami oraz połączonymi z nimi siecią zobowiązań i uprawnień. Nasz świat jest wspólnym światem, w którym przejawia się wolność, wartości i odpowiedzialność. Aby zrozumieć ten świat, musimy zwracać się do innych ludzi twarzą w twarz, „ja” wobec „ja”.Scruton przedstawia i broni swojej koncepcji ludzkiej natury, posiłkując się osiągnięciami z całej historii idei, od Platona i Awerroesa po Darwina i Wittgensteina. Książka zaczyna się od sugestii Kanta, że wyróżnia nas zdolność do powiedzenia „ja” – nasze poczucie siebie jako ośrodka samoświadomej refleksji. Fakt ten przejawia się w naszych uczuciach, zainteresowaniach i relacjach, jest fundamentem zmysłu moralnego, a także koncepcji estetycznych i religijnych, za których pomocą kształtujemy świat ludzki i nadajemy mu znaczenie. Fakt ten nie mieści się w obszarze rozważań współczesnej filozofii materialistycznej, mimo że ma charakter naturalny, a nie nadprzyrodzony. Scruton proponuje nowy sposób rozumienia wpływu samoświadomości na kwestię, jak powinniśmy żyć.W rezultacie otrzymujemy wszechstronne spojrzenie na ludzką naturę, które podważa część spośród najmodniejszych dzisiaj poglądów na nasz gatunek.„Podziwiam postawę Rogera Scrutona i jego pisarstwo. W tej krótkiej książce Scruton omawia najważniejsze kwestie świata ludzkiego”.Simon Blackburn, autor Think: A Compelling Introduction„Ta brawurowa książka przedstawia oryginalny i ważny pogląd na ludzką naturę”.Anthony O’Hear, University of Buckingham

he phýsis tôn anthrópon; łac. natura humana) - to, co w człowieku przyrodzone, instynktowne, w odróżnieniu od tego, co nabyte w doświadczeniu jednostkowym i społecznym..

To tylko lewica zaprzecza istnieniu natury ludzkiej - czyżby Pan zaliczał się do lewicy ? Tu mnie nie interesują piękne słowa, o Bogu, Stwórcy itp. lecz reguły jakie moi polemiści praktycznie realizują, tym pięknym slowom zaprzeczające. Zdania o ludzkiej naturze, o naturalnych porządkach i zachowaniach człowieka tak często padają jednak z ust ludzi w pewien specyficzny sposób gardzących naturą jako taką.

POWIĄZANE KSIĄŻKI