Serce Pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

Serce Pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Jerzy S. Wojciechowski | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jerzy S. Wojciechowski
WYMIAR
6,41 MB
NAZWA PLIKU
Serce Pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.pdf
ISBN
7801833312533

OPIS

Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach II Rzeczypospolitej była śmierć najważniejszego ztwórców niepodległej Polski, pierwszego marszałka Polski (1920) Józefa Piłsudskiego oraz uroczystości żałobne w Warszawie, Krakowie i Wilnie.Tym wydarzeniom poświęconej jest opracowanie znanego historyka wojskowości, specjalizującego się w dziejach militarnych II RP, Jerzego S. Wojciechowskiego. W oparciu o bogatą bazę źródłową, dokumenty proweniencji wojskowej i prasę codzienną, opisał on uroczystości żałobne w Warszawie i w Krakowie w maju 1935 r., następnie konkurs na projekt i budowę Mauzoleum Matki i Serca Marszałka w Wilnie oraz uroczystości pogrzebowe na cmentarzu na Rossie w maju 1936 r. W następnych latach władze państwowe włożyły wiele wysiłku w tworzenie kultu Marszałka, ale wybuch wojny we wrześniu 1939 r. spowodował, że te działania były tylko częściowo udane. Uroczystości żałobne po śmierci marszałka J. Piłsudskiego były zapewne największymi w dziejach Polski.

Na wileńskim nagrobku, wedle ostatniej woli Piłsudskiego, wyryto motto: Kup teraz na Allegro.pl za 26,56 zł - Serce pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsud z miasta Poznań. Stan: nowy.

Szacuje się, że w uroczystościach pogrzebowych w Krakowie uczestniczyło ok. ćwierć miliona ludzi.

POWIĄZANE KSIĄŻKI