Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania.

Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania. - praca zbiorowa | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
praca zbiorowa
WYMIAR
3,82 MB
NAZWA PLIKU
Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania..pdf
ISBN
7167345847438

OPIS

Przed II wojną światową Żydzi stanowili 30% mieszkańców Krakowa. Zagłada dotknęła niemal wszystkich. Spacerując dziś ulicami Krakowa, można odnieść wrażenie, że jedyny obraz pamięci, jaki został po żydowskich obywatelach miasta, to obraźliwe przedstawienie w formie wszechobecnych, stereotypowych figurek lub obrazków Żydów z nieodłącznym grosikiem.Celem publikacji tego notesu jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie, poczynając od tych, którzy wprost przyczynili się do jego rozwoju: prezydentów miasta, architektów, wydawców czy adwokatów, a kończąc na dziecku, które, jak mówi rodzinna historia, było pierwszą dziewczynką – posiadaczką roweru w naszym mieście. Postacie te są prawdziwymi symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności. To właśnie im miasto zawdzięcza zarówno materialny, jak i społeczny rozwój.

Przeczytaj recenzję Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania.

EMG Ewa Mańkowska-Grin Książki - Nauki społeczne - Historia - przeczytaj opinie, kupuj online w dobrej cenie na Inbook.pl Żydowscy obywatele Krakowa T.1 Notes do czytania. Wydawnictwo EMG przedstawia pierwszy z serii notesów do czytania: Żydowscy obywatele Krakowa, w którym przedstawiono portrety polskich Żydów, mieszkających i pracujących w Krakowie.

POWIĄZANE KSIĄŻKI