Res Sacra Miser. Dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności

Res Sacra Miser. Dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności - praca zbiorowa | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
praca zbiorowa
WYMIAR
6,49 MB
NAZWA PLIKU
Res Sacra Miser. Dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.pdf
ISBN
2251214772328

OPIS

W dziejach Warszawy ma Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności nieocenione zasługi. Nie tylko jako pierwsza organizacja świecka podjęło opiekę nad wykluczonymi społecznie w stolicy, ale także żywo i szybko reagowało na istotne zmiany cywilizacyjno-modernizacyjne, jakie zachodziły na terenie Warszawy od początku XIX wieku do roku 1949. Publikacja jest pierwszą, która tak obszernie naświetla fenomen długotrwałych działań społecznych, polityczno-patriotycznych, edukacyjnych, ekonomicznych na niwie pomocy ubogim.[...]Pięknie, kto na gwiazd polu śledzi Twórcy plany,Kto lud swój uszczęśliwia by władał kochany,Kto broniąc niw ojczystych dla siebie laur zbiera;Lecz najpiękniej kto skromnie bliźnim łzy ocieraNiechaj więc dłońmi sierot z niesionych gałązekUwiję wieniec wielbiąc Dobroczyńców związek.Wy starcy! Smutną nad grób pędzeni kolejąNiech zbladłe lica Wasze jeszcze orzeźwią;Niemowlęta wy ręce wznieście pod niebiosy -Zbliżą niebo ku Ziemi wasze słabe głosy.Niech im odmierzy hojnie to na szczęścia szaliCo, za łzy dziękczynienia z bliźnim pomieniali.[...]Gdy Bóg dziećmi nieszczęścia nasze zrobił plemię,Kiedy próżno krew polska wszystkie zlała ziemie:Gdy w świątyniach łzy twoje lane tyle razy -Zimne tylko posadzki przyjmowały głazy.gdy Bóg od synów Lecha jeszcze twarz odwraca,Niechaj w cnotach domowych nie ustaje praca,Zmieni się nasza kolej, którą los tak miota,Gdy się naszym nieszczęściom równać będzie cnota.Nim ten wszystkich podniesie, co nas sam ocenia,Ty dziś najnieszczęśliwszym ulżyj cierpienia.K. B....Źródło: "Dodatek do Gazety Warszawkiey", 1815.

Pomimo trudności natury politycznej i gospodarczej Towarzystwo prowadziło nieprzerwanie działalność od 1 Res Sacra Miser - dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności Ekspozycja - w formie labiryntu - opowiada historię Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności od początku jego powstania w 1814 roku aż do 1949 roku, czyli do momentu likwidacji przez władze komunistyczne. Książka Res Sacra Miser Dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności . Zamawiaj książki w Ravelo - odbiór osobisty w 130 punktach w całej Polsce, gwarantowana dostawa już na następny dzień! Ekspozycja zatytułowana "Res Sacra Miser - dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności" przygotowana została przez Fundacje im.

Grudzień 1970. Dekada Gierka. W dziejach Warszawy ma Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności nieocenione zasługi.

POWIĄZANE KSIĄŻKI