Do zobaczenia w piekle Kresowa apokalipsa. Reportaże

Do zobaczenia w piekle Kresowa apokalipsa. Reportaże - Wojciech Pestka | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Wojciech Pestka
WYMIAR
11,76 MB
NAZWA PLIKU
Do zobaczenia w piekle Kresowa apokalipsa. Reportaże.pdf
ISBN
2596986666493

OPIS

Książka Wojciecha Pestki to zbiór reportaży o mieszkańcach wschodnich ziem II Rzeczpospolitej ? Polakach, Ukraińcach, Żydach, Łotyszach, Białorusinach… Doświadczenie totalitaryzmu: hitlerowskiego i komunistycznego, w sposób tragiczny odcisnęło się na ich życiu niezależnie od narodowości i wyznania. Próbowano pozbawić ich ludzkiej godności, języka ojczystego i wiary w imię absurdalnych, zbrodniczych idei.Wśród bohaterów książki jest Alfred Schreyer z Drohobycza ? wychowanek Brunona Schulza, Irena Sandecka z Krzemieńca ? ucząca potajemnie dzieci języka polskiego, Stanisław Vincenz ? miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia, ks. Ludwik Rutyna, który przeżył napady ukraińskich nacjonalistów, „repatriację” i po rozpadzie ZSRR wrócił do rodzinnego Buczacza, Knuts Skujenieks ? jeden z najwybitniejszych poetów łotewskich...Reportaże Wojciecha Pestki mają wymiar ponadczasowy: autor przenosi punkt ciężkości z „wielkiej polityki” na losy jednostki wypowiadającej posłuszeństwo systemowi, w którym przestępstwem jest posiadanie zasad moralnych albo chociażby zwykła ludzka przyzwoitość.Większość bohaterów reportaży już nie żyje ? to docierający do nas z zaświatów, uchwycony w ostatniej chwili głos tych, którzy przeszli przez piekło.Książka została przetłumaczona na język ukraiński (?? ????????? ? ?????,przekład Andrij Pawłyszyn, Lwów 2012) oraz rosyjski (?? ???????? ? ???, przekład Sergiej Morejno, Moskwa 2019) i uhonorowana licznymi nagrodami, między innymi: nominacją do Nagrody im. J. Mackiewicza, Ogólnopolską Literacką Nagrodą im. B. Prusa, Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Hryhorija Skoworody (Ukraina) i Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Mikołaja Gogola (Ukraina).

Reportaże. Autor: Wojciech Pestka; Kresowa apokalipsa: reportaże i peory.

Pestka Wojciech. Wydawnictwo: Wysoki Zamek; Oprawa: Miękka; Gdyby Polacy nie byli Polakami to kolejny zbiór reportaży Wojciecha Pestki o mieszkańcach wschodnich ziem II Rzeczpospolitej.

POWIĄZANE KSIĄŻKI