Piąte przez dziesiąte

Piąte przez dziesiąte - Stefan Wiechecki Wiech | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stefan Wiechecki Wiech
WYMIAR
12,97 MB
NAZWA PLIKU
Piąte przez dziesiąte.pdf
ISBN
8374369119274

OPIS

Trzynasty już tom "Opowiadań powojennych" najbardziej warszawskiego z pisarzy warszawskich Stefana Wiecheckiego WIECHA. Wiech nie tylko odtwarza koloryt Warszawy, on wręcz tworzy język, gwarę warszawskich drobnych cwaniaczków. Opisując świat z punktu widzenie przeciętnego Warszawiaka cwaniaka, zawsze pewnego swych racji, zauważa w tym świecie masę absurdów, rzeczy pozytywnych i negatywnych.Tym razem mamy jednak tom wyjątkowy, tom osobisty autora, który postanowił napisać w końcu wspomnienia. Jak pisze sam Wiech:Na każdego przychodzi czas pisania pamiętnika, nikt się od tego nie wykręci. W każdym razie rzadko kto. Ja opierałem się dość długo. Do pisania wspomnień potrzebna jest przede wszystkim dobra pamięć, a tu wiele ciekawych obrazów przeszłości wywietrzało człowiekowi z tak zwanych szarych komórek.Czasem zazdrość tego człowieka ogarnia, gdy słyszy starszych od siebie biesiadników przy kawiarnianym stoliku w „Europejskiej” sypiących jak z rękawa nazwiskami i datami.Pewien świetny kompozytor na przykład, choć metryką wyprzedza mnie o lat kilka, recytuje jak z nut odległe w czasie fakty i ich szczególiki. Zresztą jest z tego dumny:– Ja tam na pamięć nie mogę narzekać – mawia o sobie – pamiętam wszystkie nazwiska i numery telefonów. Nawet po wódce. Mogę wypić pięć... tych... no, tych na nóżce... i wszystko w porządku.Nawet i jemu zatem się zdarza, że umknie z pamięci takie proste słowo jak kieliszek. Cóż dopiero mówić o zwykłym śmiertelniku, niemogącym sobie czasem przypomnieć, o której miał wrócić do domu.Toteż na ewentualne zarzuty, że w tej garści wspomnień niejedno może potraktowane zostało piąte przez dziesiąte, niezbyt wyczerpująco... dla czytelnika – zgodzę się. Ale zmuszony będą zastosować znaną handlową zasadę, że po odejściu od kasy żadne reklamacje uwzględniane nie będą.M. Choromański pisał o autorze wspomnień: Uważam Wiecha za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych. A poza wszystkim, wciąż pozostaje aktualne hasło: Kto czyta Wiecha, ten się uśmiecha!

30 stycznia · Pozwalamy sobie udostępnić komentarz, który zamieściła pod naszym wcześniejszym postem Pani Hanna, oto treść: "Przed chwilą zjedliśmy najlepszą pizzę w mieście, zamawiajcie ! dając wsparcie i podziękowanie za włoską kuchnię. Do ... Piąte Przez Dziesiąte, Przemyśl: zobacz bezstronne recenzje (25 ) na temat Piąte Przez Dziesiąte, z oceną 4 na 5 w serwisie Tripadvisor, na pozycji 16 z 59 restauracji w Przemyślu. Kup teraz na Allegro.pl za 17,09 zł - Piąte przez dziesiąte z miasta Warszawa.

Słowniki PWN - zobacz ofertę >> Porady językowe. Kliknij, aby zobaczyć „piąte przez dziesiąte ... Jaka szkoda, że nie przeczytał jeszcze o nich z książki.

POWIĄZANE KSIĄŻKI