Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski

Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
WYMIAR
11,66 MB
NAZWA PLIKU
Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski.pdf
ISBN
7442830699662

OPIS

Książka Adama Koseckiego jest pierwszą próbą całościowego spojrzenia na proces lokacji miast, formowania się ich ustrojów i działalności samorządów miejskich w odniesieniu do terytorium całych Kujaw w średniowieczu. Od XIII do końca XV wieku podjęto na tym obszarze 28 inicjatyw lokacyjnych. Tylko 3 spośród nich zakończyły się definitywnym niepowodzeniem, w wyniku czego pod koniec XV wieku na terenie Kujaw funkcjonowało 25 ośrodków miejskich. Do tej pory zagadnienia ich lokacji, ustroju i władz były poruszane głównie w publikacjach poświęconych poszczególnym miastom. Takie oderwane od siebie ujęcia nie pozwalały spojrzeć na proces formowania się miast kujawskich z szerszej perspektywy. Autor w swojej pracy wykorzystał pozostające często w cieniu zainteresowań badaczy kujawskie księgi miejskie. Dzięki badaniom tej materii udało się dotrzeć do nieznanych dotąd imion i nazwisk wielu wójtów, ławników, rajców i burmistrzów z miast kujawskich. Na nowo odkryci zostali kupcy, rzemieślnicy oraz przedstawiciele szlachty, którzy skumulowani razem w różnych proporcjach decydowali o losach poszczególnych miast. Średniowieczne kujawskie samorządy miejskie przestały być tak bardzo anonimowe.

Książka Adama Koseckiego jest pierwszą próbą całościowego spojrzenia na proces lokacji miast, formowania się ich ustrojów i działalności samorządów mi, Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski, Księgarnia PWN Toruń zaprasza Lokacje, ustrój i samorząd miejski.

Kazimierz Konradowic inicjator kujawskich lokacji miejskich - 33, Inowrocław - 34, Brześć Kujawski - 39, Włocławek - 41, Radziejów - 46, Lubotyń - 51, Gniewkowo - 54, Przypust - 57, Byszewo - 59, Kruszwica - 64, Strzelno ... Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski eBook OPIS.

POWIĄZANE KSIĄŻKI