Ktoś taki jak Ty

Ktoś taki jak Ty - Wacław Sadkowski | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Wacław Sadkowski
WYMIAR
10,21 MB
NAZWA PLIKU
Ktoś taki jak Ty.pdf
ISBN
4477605668398

OPIS

"Nie mam żalu do nikogo", do żadnej "niebogi", a nawet do siebie samego. Byłem absolutnie lojalny wobec postanowień podejmowanych przez Matkę i – dopóki żył – Ojca. Jak rozumiem, nie chodziło im tylko o oszczędzenie mi bękarckiego losu: uszczypliwości, wyzwisk i manifestowania wobec mnie wyższości, w czym specjalizuje się spora część bliźnich. Moi nowi rodzice pragnęli, bym miał normalne, rodzinne dzieciństwo, a następnie tyle jeszcze, ile się da, spokoju osobistego. (…)Myślę, że tymi samymi intencjami, co moi przybrani rodzice, powodowała się też moja bio-matka. W jej wypadku mogło jeszcze dochodzić pragnienie uniknięcia przykrego – również za sprawą bliźnich – losu "panny z dzieckiem". Nie mam o to do niej żalu; w dużym stopniu dzieliłbym z nią taki los. Przeciwnie: również i do niej żywię głęboki szacunek i szczerą wdzięczność za to, że powierzyła mnie rodzinie o niepospolitych walorach i ujmującym uroku.WACŁAW SADKOWSKI – krytyk literacki, historyk literatury, tłumacz z języków angielskiego i francuskiego – ur. w 1933 roku w Toruniu. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1955), w którym wykładał literaturę światową oraz historię przekładu literackiego w Polsce. Gościnnie prowadził wykłady także w kilku uniwersytetach europejskich i amerykańskich. Długoletni (1972 – 1993) redaktor naczelny Literatury na Świecie, prezes i redaktor naczelny Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" (1988 – 1990). Autor książek: Literatura katolicka w Polsce (1963), Penetracje i komentarze (1969), Drogi i rozdroża literatury Zachodu (1969, wyd. II poszerz. 1978), Kręgi wspólnoty (1972), Od Conrada do Becketta (1989), Mój sposób na życie (1998), Proza świata (1999), Odpowiednie dać słowu słowo (2004, pierwszy w polskim piśmiennictwie i jak dotychczas jedyny zarys dziejów przekładu literackiego w Polsce; wyd. drugie, skorygowane i uzupełnione 2013), Precz! Jesteś tyranem (w cyklu "Po co nam Poezja", 2004), W drzwiach do Europy. Szkice o polskiej kulturze umysłowej i literackiej (2006), Notebook leworęcznego (2011), Rozdroża miłości Guillaume’a Apollinaire’a (2014). Przełożył kilkadziesiąt książek z literatury angielskiej, amerykańskiej, australijskiej, południowoafrykańskiej i francuskiej. Przewodniczył zespołowi opracowującemu dwukrotnie wydawany Leksykon pisarzy świata. Wiek XX (1992, wyd. II popraw. i rozszerz. 1997), w którym pomieścił wiele haseł własnego pióra (podobnie jak w Małym słowniku pisarzy angielskich i amerykańskich, 1969) oraz zespołowi opracowującemu polską wersję oksfordzkiej Encyklopedii sztuki (1998).

Ja czasami tego potrzebuję, więc lektura najnowszej powieści Sarah Dessen nie była dla mnie marnotrawstwem czasu. "Ktoś taki jak ty" to historia o nastolatkach, które borykają się z problemami. Jedna jest w ciąży, a druga zakochuje się w niewłaściwym (?) chłopaku.

Wokół książki ; Aktualności Ktoś taki jak ty ebook: mobi (kindle), epub (ipad) Sarah Dessen. Wydawca: Wydawnictwo HarperCollins.

POWIĄZANE KSIĄŻKI