10 Brygada Kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 Roku

10 Brygada Kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 Roku - Jerzy Majka | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jerzy Majka
WYMIAR
6,49 MB
NAZWA PLIKU
10 Brygada Kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 Roku.pdf
ISBN
9938875367451

OPIS

Końcem września 1938 r. po tzw. manewrach wołyńskich 10 BK została niespodziewanie skierowana na Śląsk Cieszyński. Koncentrowała się tu Samodzielna Grupa Operacyjna (SGO) „Śląsk” gen. Władysława Bortnowskiego, która w związku z konfliktem niemiecko-czechosłowackim i pretensjami polskimi do Zaolzia (zamieszkała w większości przez Polaków zachodnia część dawnego Księstwa Cieszyńskiego), miała być użyta do demonstracji lub też działań zbrojnych, celem jego zajęcia. O skierowaniu tu brygady zdecydował szef Sztabu Głównego gen. Julian Stachiewicz, uważając, że dzięki dużej liczbie pojazdów znakomicie nadaje się do szybkiej akcji demonstracyjnej. Obok 10 BK, w składzie SGO „Śląsk” znalazły się jeszcze m. in. trzy dywizje piechoty, Wielkopolska BK oraz oddziały artylerii i czołgów. W okolicach Bielska10 BK przebywała przez prawie sześć tygodni, do 25 listopada.,,Nie wchodząc z żadnego punktu widzenia w ocenę akcji na Zaolziu – napisał później gen. Maczek –fakt skoncentrowania całej brygady, która „od święta” na manewrach się zbierała […] wyszedł naszej brygadzie na dobre". I dalej: ,,Okres kilkumiesięczny nie został zmarnowany i bezsprzecznie podniósł pod każdym względem wartość bojową 10 brygady". 10 Brygada Kawalerii, pierwsza polska brygada zmotoryzowana, dowodzona przez płk. Stanisława Maczka, celująco zdała egzamin wojenny we wrześniu 1939 roku, stając się zalążkiem słynnej 1 Dywizji Pancernej.Książka prezentuje kilkadziesiąt fotografii z działań 10 BK na Śląsku Cieszyńskim, znakomita większość jest publikowano po raz pierwszy.

po tzw. manewrach wołyńskich 10 BK została niespodziewanie skierowana na Śląsk Cieszyński.Koncentrowała się tu Samodzielna G, 10 Brygada kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 roku, Księgarnia PWN Toruń zaprasza 10 Brygada kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 roku ...

po tzw. manewrach wołyńskich 10 BK została niespodziewanie skierowana na Śląsk Cieszyński.Koncentrowała się tu Samodzielna Grupa Operacyjna (SGO) „Śląsk" gen.

POWIĄZANE KSIĄŻKI