Sny wojenne

Sny wojenne - Marek Harny | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Marek Harny
WYMIAR
4,94 MB
NAZWA PLIKU
Sny wojenne.pdf
ISBN
6628767638457

OPIS

Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie.Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha.Postać ta, mająca swój pierwowzór w rzeczywistości, może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym.Autor nie daje prostych odpowiedzi, mnoży za to pytania, które nigdy nie stracą aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów.Nazwiska występujących w książce osób, z wyjątkiem powszechnie znanych postaci historycznych, zostały wymyślone.Jednak podobieństwo powieściowego Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem Gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe. Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie, po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr.Marek Harny urodził się w 1946 roku w Zabrzu. Dorastał w Nowym Sączu.W latach 1966–1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową i jako szeregowy żołnierz wziął udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, czego ślady można znaleźć w napisanej wiele lat później powieści "Dwie kochanki".Po ukończeniu zaocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie. Najdłużej (1989–2017) w "Gazecie Krakowskiej". Zdobyte w tej pracy obserwacje spożytkował m.in. w książkach kryminalno-sensacyjnych.Od roku 1989 mieszka w Krakowie.Wydał następujące książki:"Unieś mnie, wielki ptaku" (opowiadania) – 1975"Kraina naszej tęsknoty" (powieść) – 1985"Góry są w nas" (opowiadania) – 1990"Urodzony z wiatru" (powieść) – 2003"Lekcja miłości" (powieść) – 2003"Samotność wilków" (powieść) – 2006"Zdrajca" (powieść) – 2007"Dwie kochanki" (powieść) – 2014"Wolontariuszka" (powieść) – 2015Powieści kryminalno-sensacyjne (cykl Adam Bukowski):"Pismak" – 2005"Wszyscy grzeszą" – 2008"W imię zasad" – 2011

Forma wydania: Książka. Rok wydania: 2018.

Zazwyczaj kogoś w nich ratuje a potem mam problemy finansowe. Często też mi się śnią wizje apokaliptyczne ze kosmici atakują ziemie lub wszyscy umierają bo np.

POWIĄZANE KSIĄŻKI