Pamiętnik pani Hanki

Pamiętnik pani Hanki - Tadeusz Dołęga-Mostowicz | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
WYMIAR
7,65 MB
NAZWA PLIKU
Pamiętnik pani Hanki.pdf
ISBN
4801859232700

OPIS

Powieść obyczajowa z wyższych sfer przedwojennej Warszawy, a przy tym pasjonujący kryminał. Blichtr wykwintnych salonów, kawiarniane romanse, szpiedzy i detektywi, afera z kradzieżą tajnych dokumentów państwowych, szantaże i podsłuchy.Wszystko to znajdziemy w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy międzywojennej Polski, który sam tak pisał o swojej książce:Uważam, że pamiętnik p. Hanki Renowickiej w zupełności na druk zasługuje. Wart jest rozpowszechnienia jako po prostu dokument obyczajowości i psychiki dzisiejszej kobiety kulturalnej oraz jej środowiska. W czasach gdy pochłaniamy setki tomów przeróżnych biografii, autobiografii i powieści autobiograficznych pisanych przez robotników, chłopów, girlsy, byłych przemytników, polityków itp. – nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy się wyrzec sposobności poznania pamiętnika kobiety należącej do warstw wyższych, do tych „dziesięciu tysięcy”, które w naszym kraju nadają ton i charakter epoce. Sądzę, że dokument ten może być równie interesujący, a uzupełniając literacki pejzaż autentyzmu przyda się przyszłemu historykowi obyczajów pierwszej połowy dwudziestego wieku. Oddając go w ręce czytelnika pragnę zaznaczyć, że najwyższą zaletą pamiętnika jest zdumiewająca jego szczerość, szczerość, której nie zdołali osiągnąć nawet tak wielcy pamiętnikarze jak – toute proportion gardeé – Jan Jakub Rousseau.Pełna finezji powieść, demaskująca pustkę moralną i intelektualną elit społecznych, była jednocześnie próbą ostrzeżenia przed nadciągającą katastrofą.

Powieść pisana w formie pamiętnika. Tytułowa bohaterka Hanka Renowicka jest żoną polskiego dyplomaty.

Obsada aktorska. Lucyna Winnicka − Hanka Renowicka, z domu Niementowska; Andrzej Łapicki − Jacek Renowicki, mąż pani Hanki; Teresa Szmigielówna − Halszka Korniłowska, przyjaciółka pani Hanki; Małgorzata Lorentowicz − Elisabeth Normann, "żona" Renowickiego Wspomóż naszą działalność wpłacając dowolny datek:http://paypal.me/audiobookiWięcej audiobooków? Kliknij i wesprzyj kanały:Mściwój Ziemomysł:http ... Pamiętnik pani Hanki - powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1939 roku..

POWIĄZANE KSIĄŻKI