Kurier z Warszawy

Kurier z Warszawy - Mariusz Urbanek | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Mariusz Urbanek
WYMIAR
8,78 MB
NAZWA PLIKU
Kurier z Warszawy.pdf
ISBN
8425725503193

OPIS

Komiks Kurier z Warszawy to opowieść o polskim Jamesie Bondzie – wojennym emisariuszu państwa podziemnego, który był łącznikiem między okupowaną Warszawą a rządem RP na uchodźstwie.Zdzisław Jeziorański (pseud. Jan Nowak) wielokrotnie uniknął śmierci: w 1939 uciekł z pociągu wiozącego go do obozu jenieckiego (na dworcach wisiały już listy gończe z jego podobizną). W pierwszych latach II wojny światowej zajmował się organizacją wymierzonej w Niemców czarnej propagandy (Akcja „N”), a następnie trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę z Warszawy do Londynu, gdzie oprócz polityków polskich rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem. Trasa jego misji kurierskich wiodła lądem, wodą i powietrzem przez około 20 tysięcy kilometrów, ukrywał się na barce pod węglem oraz w luku bombowym samolotu. Po wojnie pozostał na emigracji.

Zdzisław Jeziorański (pseudonim Jan Nowak) wielokrotnie uniknął śmierci: w 1939 uciekł z pociągu wiozącego go do obozu jenieckiego, na dworcach ... Kurier z Warszawy - książka autorstwa Jana Nowaka-Jeziorańskiego wydana po raz pierwszy w 1978 w Londynie.. Pamiętnik emisariusza Armii Krajowej.

To fascynująca, świetnie napisana książka. Zanim oficjalnie trafiła do naszego kraju, była najczęściej przemycanym przez Polaków tytułem.

POWIĄZANE KSIĄŻKI