Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania

Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania - Peter Longerich | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Peter Longerich
WYMIAR
8,1 MB
NAZWA PLIKU
Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania.pdf
ISBN
5196216860844

OPIS

20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn – byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS – spotkało się w luksusowej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee. Piękno architektury i krajobrazu dramatycznie kontrastowało z celem ich spotkania. W przejętej przez SS i służącej jako dom gościnny willi zebrano się, by obradować nad „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Jak dokumentuje zachowany protokół, precyzyjnie ustalono, kto będzie podlegać eksterminacji oraz w jaki sposób należy tego dokonać. Piętnastu mężczyzn, spośród których dziesięciu ukończyło studia wyższe, a ośmiu miało tytuł doktorski, dyskutowało w idyllicznym otoczeniu nad projektem w zaangażowany, rzeczowy i fachowy sposób. Nikt nie zakwestionował jego założeń, zakładających wymordowanie jedenastu milionów ludzi.W swojej najnowszej książce Peter Longerich, jeden z najbardziej cenionych historyków zajmujących się narodowym socjalizmem, pokazuje, dlaczego konferencja w Wannsee odgrywa kluczową rolę w historii Holocaustu. W swojej analizie oraz jasnej interpretacji protokołu udaje się mu precyzyjnie zrekonstruować proces decyzyjny, który doprowadził do wymordowania europejskich Żydów, oraz ukazać w nowym świetle motywy sprawców.Ze znawstwem i znajomością szczegółów Longerich prowadzi czytelnika w mroczny świat potwornych zamiarów zbrodni pośrodku drugiej wojny światowej."Süddeutsche Zeitung"Peter Longerich to jeden z najlepszych znawców Trzeciej Rzeszy i Holocaustu."Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Pracował w monachijskim Institut für Zeitgeschichte, Fritz Bauer Institut i Center for Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego i dyrektorem Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History. Dotychczas w Polsce ukazały się jego biografie Heinricha Himmlera ("Himmler. Buchalter śmierci"), Josepha Goebbelsa ("Goebbels. Apostoł diabła") oraz Hitlera ("Hitler. Biografia").

Określana jest przez wielu historyków mianem najważniejszego spotkania w historii zbrodni Holocaustu, podczas którego zapadła decyzja i omówiono kwestię Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Skip to the end of the images gallery. Skip to the beginning of the images gallery.

A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0. 20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa ... 20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn - byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS - spotkało się w luksusowej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee.

POWIĄZANE KSIĄŻKI