Pięć lat kacetu

Pięć lat kacetu - Stanisław Grzesiuk | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stanisław Grzesiuk
WYMIAR
6,19 MB
NAZWA PLIKU
Pięć lat kacetu.pdf
ISBN
7540966036749

OPIS

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. "Pięć lat kacetu" nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło.„Życie Warszawy”, 29 VI 1958 r.Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Zobacz inne Historia i literatura faktu, najtańsze i najlepsze oferty, opinie.. „Pięć lat kacetu" to zbiór wspomnień wyśmienitego pisarza Stanisława Grzesiuka, który pięć lat spędził w obozach koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Grzesiuk bez ogródek, ale z humorem opowiada o tym co działo się z ludźmi zamkniętymi w obozie, jak wyglądali, gdzie pracowali i jakie wzajemne relacje ich łączyły. „Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka to jedna z tych książek, do których często wracam.

Zawsze się interesowałam książkami o tej tematyce. Ta książka poruszyła mnie dogłębnie.

POWIĄZANE KSIĄŻKI