Cena przysięgi. Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin

Cena przysięgi. Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin - Tomasz Borowski | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Tomasz Borowski
WYMIAR
10,36 MB
NAZWA PLIKU
Cena przysięgi. Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin.pdf
ISBN
4331229779407

OPIS

Ostatni żołnierze 33 Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Charlemagne” w boju o Berlin.Bazą dla sformowania w lutym 1945 roku dywizji „Charlemagne” był walczący w szeregach Waffen-SS Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi. Po ciężkich walkach na Pomorzu jednostka została zmuszona do chaotycznego odwrotu. Jego skutkiem był jej rozpad i unicestwienie.Tylko kilkuset jej żołnierzy przybyło do punktu zbornego w niemieckim Neusterlitz. Z tych, którzy postanowili nie składać broni, utworzono Batalion Szturmowy SS w sile 300 żołnierzy, włączony następnie do ostatecznych walk rozgrywających się w ruinach Berlina.Pomimo naporu Armii Czerwonej Francuzi z SS pozostali wierni złożonej przysiędze. Ponosząc ciężkie straty, odpierali kolejne ataki wbrew zbliżającej się nieuchronnie klęsce.W niniejszej książce przedstawiono nie tylko znane już powszechnie fakty. Autor próbuje rzucić nowe światło na tamte dni przełomu kwietnia i maja 1945 roku. Oddaje głos naocznym świadkom, których wspomnienia ukazują się drukiem po raz pierwszy.Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne oraz specjalnie przygotowane, barwne fotografie mundurów i wyposażenia francuskiego Batalionu Szturmowego.Tomasz Borowski. Pasjonat historii, badacz dziejów cudzoziemskich formacji ochotniczych Waffen SS. Interesują go szczególnie jednostki skandynawskie, francuskie oraz walońskie, zaangażowane w krwawe boje w schyłkowym okresie II wojny światowej.Dzięki kontaktom z wieloma autorami i historykami ma dostęp do unikalnych, nieznanych szerszemu gronu archiwów. Dotyczy to zarówno materiałów wspomnieniowych jak i fotograficznych. W swych publikacjach stara się nie powielać dobrze znanych faktów. Przybliża za to i odkrywa tajemnice oraz ciekawostki, będące symbolami tamtych tragicznych, ostatnich tygodni największego z dotychczasowych konfliktów zbrojnych.

Borowski - recenzja II wojna światowa , Recenzje | Daria Czarnecka | 21 marca 2018 08:00 Powszechna wiedza o zaangażowaniu wojennym Francuzów podczas II wojny światowej skupia się głównie na żartach z ich klęski w 1940 r. Książka Cena przysięgi. Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin autorstwa Borowski Tomasz , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 32,26 zł .

Przeczytaj recenzję Cena przysięgi. Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin.

POWIĄZANE KSIĄŻKI