Mity Niemców

Mity Niemców - Herfried Munkler | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Herfried Munkler
WYMIAR
9,56 MB
NAZWA PLIKU
Mity Niemców.pdf
ISBN
2867159082174

OPIS

Nigdzie mity polityczne nie odgrywały roli tak centralnej, jak w Niemczech: Nibelungowie, cesarz Barbarossa, Faust, Fryderyk Wielki czy Hermann, wódz Cherusków, Ren, zamek Wartburg, „cud gospodarczy” w Republice Federalnej lat sześćdziesiątych - wszystko to mity, które krążąc wokół osnutych legendami miejsc, wydarzeń historycznych i osób, odcisnęły piętno na niemieckim narodzie i jego pojmowaniu samego siebie. Jak zmieniały się z upływem czasu? Jakie jest ich znaczenie dziś? Autor bada te zagadnienia i zarazem kreśli plastyczny obraz niemieckiej historii i mentalności, ukazuje Niemców i ich dzieje w zwierciadle ich mitów. Budzi do nowego życia stare legendy, odwiedza miejsca naznaczone przez los, jak Weimar czy Norymberga, każe występować słynnym postaciom przeszłości.W tej wielkiej analizie historycznej Herfried Munkler pokazuje także, jaka jest właściwa mitom siła motywująca i mobilizująca - w dobrym i w złym. W niemieckiej historii bowiem mit i polityka szły zawsze pod rękę. Takie mity, jak bitwa w Lesie Teutoburskim czy mit Zygfryda, pogromcy smoków, służyły wewnętrznej militaryzacji Niemców, a „Plan Barbarossa” doprowadził ich wprost do zguby. Po roku 1945 Republika Federalna rozkwitała jako ucieleśnienie mitu „cudu gospodarczego”, NRD zaś dodawała sobie splendoru, posługując się mitem „antyfaszystowskiego ruchu oporu”.Natomiast dzisiaj Niemcy są krajem ubogim w mity. To przekleństwo czy błogosławieństwo? Na to i inne pytania próbuje odpowiedzieć autor w tym pasjonującym dziele, traktującym w oryginalny sposób nie tylko o historii i mentalności Niemców, ale także o niemieckiej polityce dnia dzisiejszego.Herfried Munkler (ur. 1951) - jest profesorem nauk politycznych na berlińskim Uniwersytecie Humboldta i członkiem Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk. Opublikował liczne studia z zakresu historii idei politycznych i teorii wojny. Wiele z nich stało się z czasem dziełami fundamentalnymi, jak Machiavelli (1982), Gewalt und Ordnung (1993, Przemoc i porządek), Wojny naszych czasów (przeł. Krzysztof Matuszek, Wydawnictwo WAM, Kraków 2004), Imperien (2005, Imperia), Mitte und MaB (2010, Środek i miara).

Średnia ocen. Mity Niemców już od 30,82 zł - od 30,82 zł, porównanie cen w 27 sklepach. Zobacz inne Fantastyka i fantasy, najtańsze i najlepsze oferty, opinie.. Takie mity, jak bitwa w Lesie Teutoburskim czy mit Zygfryda, pogromcy smoków, służyły wewnętrznej militaryzacji Niemców, a „Plan Barbarossa" doprowadził ich wprost do zguby.

Po roku 1945 Republika Federalna rozkwitała jako ucieleśnienie mitu „cudu gospodarczego", NRD zaś dodawała sobie splendoru, posługując się mitem ... „Mity Niemców" są wynikiem dwudziestu lat jego pracy, jak sam pisze, część książki powstała dzięki zaangażowaniu uczestników jego berlińskich seminariów. Z uwagi na wykształcenie i szeroką perspektywę autora, „Mity" są wielowątkową opowieścią o Niemczech od starożytności aż po współczesność, przy czym warto ... Kup teraz.

POWIĄZANE KSIĄŻKI