J jak jastrząb

J jak jastrząb - Helen Macdonald | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Helen Macdonald
WYMIAR
12,73 MB
NAZWA PLIKU
J jak jastrząb.pdf
ISBN
3284456627346

OPIS

Już jako dziecko Helen Macdonald postanowiła zostać sokolniczką. Opanowała złożoną terminologię i przeczytała wszystkie klasyczne książki z tej dziedziny, w tym pełne opisów udręki arcydzieło T.H. White'a "The Goshawk", w którym mozolne układanie jastrzębia autor przedstawił jako pojedynek duchowy.Po śmierci ojca pogrążona w żałobie Helen myśli obsesyjnie o wyszkoleniu własnego jastrzębia. Za 800 funtów kupuje na szkockim nabrzeżu Mabel i zabiera ją do domu w Cambridge. Napełnia lodówkę karmą dla ptaka, wyłącza telefon i przystępuje do długiego, niezwykłego zadania, jakim jest ułożenie najdzikszego ze zwierząt."Żeby ułożyć jastrzębia, musisz go obserwować jak jastrząb, dzięki temu zrozumiesz jego nastroje. Potem będziesz umiał przewidzieć, co zrobi. To szósty zmysł doświadczonego tresera. W końcu[...] będziesz czuć to, co on czuje. Zauważać to, co zauważa. Pojmować tak jak on"."J jak jastrząb" to zapis duchowej podróży - bezlitośnie szczera opowieść o zmaganiach ze smutkiem i żałobą, w trakcie których autorka oswajała jastrzębia, sama zaś nabierała coraz więcej cech dzikiego zwierzęcia. Na książkę tę składa się również barwna jak kalejdoskop biografia wybitnego, targanego sprzecznościami powieściopisarza T.H. White'a. To książka o pamięci, naturze i ludziach, o tym, jak można podjąć próbę pogodzenia śmierci z życiem i miłością.""J jak jastrząb" to olśniewające dzieło: porusza do głębi, fascynuje, skrzy się miłością i inteligencją. [...] To książka głęboko humanistyczna, pełna mądrości i współczucia." Melissa Harrison, "Financial Times""Macdonald w wyjątkowy sposób potrafi przybliżyć czytelnikowi sposób myślenia ptaka drapieżnego, a jej książka otwiera drzwi do świata natury." Mark Cocker, "Guardian""Opowieść, która zachwyca. Macdonald idealnie łączy talent poety i naukowca - w piękny sposób przedstawia wnikliwą obserwację przyrody." Craig Brown, "Daily Mail""Macdonald udało się osiągnąć w literaturze coś bardzo rzadkiego - przedstawiła prawdziwą historię zwierzęcej natury." John Carey, "Sunday Times""Fantastyczna książka. Po części zapis wspomnień autorki, po części cudowny opis świata przyrody, a wszystko ujęte pięknym, literackim językiem. [...] Odkrycie sezonu." Erica Wagner, "The Economist""Cudowna książka, która chwyciła mnie niczym jastrzębie pazury." Caroline Sanderson, "The Bookseller"

Opanowała złożoną terminologię i przeczytała wszystkie klasyczne książki z tej dziedziny, w tym pełne opisów udręki arcydzieło T.H. White'a The Goshawk, w którym mozolne układanie jastrzębia autor przedstawił jako pojedynek duchowy. Już jako dziecko Helen Macdonald postanowiła zostać sokolniczką.

J jak jastrząb - Helen Macdonald, Hanna Jankowska. Pobierz i przeczytaj fragment ebooka za darmo.

POWIĄZANE KSIĄŻKI