Polki, które zadziwiły świat

Polki, które zadziwiły świat - Joanna Puchalska | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Joanna Puchalska
WYMIAR
3,57 MB
NAZWA PLIKU
Polki, które zadziwiły świat.pdf
ISBN
3813869717095

OPIS

Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. W burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę. Na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek wychowywania dzieci i zapewnienia rodzinie bytu, albo bezpośrednio towarzyszyły mężczyznom w walce, nie raz zadziwiając swoim męstwem. Wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień.Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym piękne, utalentowane, eleganckie, dzielne patriotki. Były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość.Spełniając swoje marzenia, zapisały jednocześnie piękne karty w historii naszego kraju.Poznajemy trzynaście niezwykłych Polek. Wymieńmy choć kilka. Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztyn była pierwszą w Polce kobietą, która oficjalnie utrzymywała się z wykonywania zawodu lekarza, swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych, jakiś czas pracowała w paryskim laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Janina Lewandowska była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu. Została pilotem szybowcowym i samolotowym. Jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem. Maria Anto, malarka, laureatka wielu nagród i wyróżnień. W latach 70. XX wieku związana była z galerią Cortina w Mediolanie.

Dam dworu, artystek, naukowców czy sportsmenek, pochodzących z różnych czasów, środowisk i punktów na mapie Polski, podobnych jednak do siebie w dwóch sprawach: wszechstronności swych talentów i bogatego, odważnego, inspirującego życiorysu. Autorka bardzo trafnie ... Polki, które zadziwiły świat.

18,24 zł Rok wydania: 2016 Wydawnictwo: Muza Stan: Używana Rodzaj okładki: Twarda Wymiar: 15x21cm Ilość stron: 378 Waga: 0.75 kg EAN: 9788328703858 TIN: T01677689. Uwagi: Oprawa zabrudzona i naderwana ... Lektura książki „Polki, które zadziwiły świat" była dla mnie wielką przyjemnością.

POWIĄZANE KSIĄŻKI