Psińco

Psińco - Jan Baron | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jan Baron
WYMIAR
10,18 MB
NAZWA PLIKU
Psińco.pdf
ISBN
7957646978830

OPIS

Psińco, to może najpiękniejsze śląskie słowo, wykręcone jak psi figiel ? tu „coś” i „nic” w jednym stoją domu. A w domu autora, w jego rodzinie i kościele panuje porządek surowy jak na Spitsbergenie, dlatego chciałby z psem Reksem wywrócić pełną miskę albo ze stadem dzików burzyć ambony. Pamięć poety rozpalają pojedyncze słowa: szola, gadzina, tomata, maszkyty, więc modli się żarliwie ? „przyjdź do mnie, godko”. A jednak pisze i milknie po polsku. Jeśli dzięki Eichendorffowi, Kutzowi czy Janoschowi kojarzymy Śląsk z figurą beztroskiego Nicponia, to Jan Baron dopowiada ? psińco!

Psińco, to może najatrakcyjniejsze śląskie słowo, wykręcone jak psi figiel? tu?coś? i?nic? w jednym stoją domu. A w domu autora, w jego rodzinie i kościele panuje porządek minimalistyczny jak na Spitsbergenie, dlatego chciałby z psem Reksem wywrócić pełną miskę albo ze stadem dzików burzyć ambony. Psińco ...

nic, figa z makiem, coś nieważnego, nic takiego. Np.

POWIĄZANE KSIĄŻKI