Echa innych rewolucji

Echa innych rewolucji - Jacek Drozda | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jacek Drozda
WYMIAR
7,93 MB
NAZWA PLIKU
Echa innych rewolucji.pdf
ISBN
3149873931066

OPIS

Jaki możemy mieć dziś pożytek z zagłębiania się w historie politycznych zrywów epoki przedinternetowej, gdy światowa polityczna dominacja była przedmiotem konkurencji dwóch wielkich, zimnowojennych obozów? Cóż, choćby taki, że historie rewolucji i mobilizacji społecznych, odsuwanych na boczny tor historiografii i edukacji historycznej, pozwalają uwolnić wyobraźnię od usilnie wtłaczanego nam sposobu pojmowania epoki między 1945 a 1991 r. jako wielkiej rozgrywki między dwiema potęgami, a każdego ruchu społecznego, wojny domowej lub antykolonialnego powstania co najwyżej jako lokalnego echa owej globalnej rywalizacji. Opowieści o rewolucji są dziś niezwykle potrzebne, bowiem tak samo jak rzetelna wiedza o polityce, historii i ideach, pośród szumu informacyjnego niezbędny staje się trening krytycznej wyobraźni. Dlatego echa przeszłych rewolucji i mobilizacji społecznych wciąż powinny mieć dla nas znaczenie.Jacek Drozda ? doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca. Opublikował m.in. książki Postfutbol. Antropologia piłki nożnej (z M. Czubajem i J. Myszkorowskim) i Opór kulturowy. Między teorią i praktykami społecznymi. Prowadzi podcast Emancypacje poświęcony historii ruchów oraz zjawisk społecznych związanych z zagadnieniami rewolucji i walk o sprawiedliwszy świat.

Z biegiem czasu jednostka traci potrzebę konfrontowania swoich poglądów i tym samym staje się łatwym celem dla osób wykorzystujących dezinformację w celu manipulacji. Echa innych rewolucji Jaki możemy mieć dziś pożytek z zagłębiania się w historie politycznych zrywów epoki przedinternetowej, gdy światowa polityczna dominacja była przedmiotem konkurencji dwóch wielkich, zimnowojennych obozów? Rewolucja kubańska na tle innych ruchów rewolucyjnych XX wieku. Towarzysz Michał.

Potrzeba nam „świadomego odzyskania" miłości rewolucyjnej, wyjęcia jej z ram, które ją krępują i ukrywają, odebrania jej tym strukturom, narracjom i wzorcom zachowań, które nie pozwalają nią żyć i dbają, by jawiła się nam jako żenująca mrzonka. ilustr.: Rewolucja agrarna jest uważana za jedną z przyczyn rewolucji przemysłowej, ponieważ poprawiły wydajność rolnictwa uwolnione robotników do pracy w innych sektorach gospodarki.

POWIĄZANE KSIĄŻKI