Ach, ten cukier!

Ach, ten cukier! - Anna Reguła | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Anna Reguła
WYMIAR
9,1 MB
NAZWA PLIKU
Ach, ten cukier!.pdf
ISBN
1847514065106

OPIS

Gdy po raz kolejny słyszymy, że ktoś ogranicza w diecie cukier myślimy: „Mnie to nie dotyczy”. Często jesteśmy przekonani, że nasz jadłospis wcale dużo go nie zawiera. Cukier kojarzymy zwykle ze słodkimi przekąskami, deserami, zawartością cukierniczki czy owocami. Tymczasem jest go pełno w produktach, które wcale nie kojarzymy jako słodkie. Co więcej, kryje się on również w pozornie zdrowych jego „zamiennikach”, które stają się coraz bardziej popularne. Autorka w swojej książce obala mity dietetyczne, wymienia najczęściej popełniane błędy żywieniowe i ujawnia prawdziwych sprawców zbędnych kalorii.Z książki dowiemy się między innymi, jakie są rodzaje cukrzycy i czym się ona różni od insulinooporności. Co to jest indeks glikemiczny i jak najkorzystniej łączyć składniki w domowym menu dla naszego zdrowia. Autorka zanalizowała też najbardziej popularne dzisiaj diety odchudzające pod kątem bezpieczeństwa dla osób cierpiących na te schorzenia. Podpowiada, jakie dania zamawiać, kiedy nie możemy zjeść w domu. Jak komponować prawidłowo posiłki i jak łączyć je z aktywnością fizyczną. Do części teoretycznej dołączone są proste i pyszne przepisy, które nie tylko zadowolą najbardziej wybrednych, ale pozostaną z korzyścią dla naszego zdrowia i figury.

Reżyser nie jadł cukru przez trzy lata. Tytuł: Ach, ten cukier! Autor: Anna Reguła Wydawnictwo: Wydawnictwo M ISBN: 978-83-8043-6-268. Anna Reguła - dietetyk-praktyk, absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Cukier kojarzymy zwykle ze słodkimi przekąskami, deserami, zawartością cukierniczki czy Książka „Ach, ten cukier!" to także pokaźny zasób nisko węglowodanowych przepisów kulinarnych. Autorka tę część publikacji rozpoczęła od deserów.

POWIĄZANE KSIĄŻKI