Inkwizycja

Inkwizycja - abp Grzegorz Ryś | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
abp Grzegorz Ryś
WYMIAR
8,44 MB
NAZWA PLIKU
Inkwizycja.pdf
ISBN
3092616453958

OPIS

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa? Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy. Jak było naprawdę? W jaki sposób narodziła się w Kościele idea przymuszania do wiary i tropienia odstępców? Czym były „okresy łaski”, jak dzięki inkwizycji ukształtowało się sądownictwo? Kogo torturowano i kiedy masowo palono stosy? Czy opowieści o inkwizytorskiej bezwzględności są przesadzone? Poszerzone, drugie wydanie książki abp. Grzegorza Rysia jest teologiczno-historycznym przewodnikiem po czasach, które z dzisiejszej perspektywy niełatwo zrozumieć, opowieścią o ówczesnym Kościele i jego własnej wizji siebie. W znacznej mierze jest jednak głosem ostrzeżenia przed pokusą stworzenia Kościoła totalitarnego w miejsce powszechnego. To nie obrona inkwizycji. To próba zrozumienia jednego z najboleśniejszych fragmentów historii Kościoła i doszukania się przyczyn tego zjawiska – jego powstania i trwałości. Zrozumienie nie przynosi usprawiedliwienia, ale raczej przestrogę. Na przyszłość.

Tak właśnie było w przypadku „Inkwizycji hiszpańskiej", której głównym „tyranem" historycy nazywają Tomasza de Torquemada.„Postępowcy" przedstawiają go jako sadyste, zboczeńca i mordercę niewinnych. Święta inkwizycja była powołana w 1232 roku papież Grzegorz IX. Był to najwyższy sąd w sprawach odstępstwa od wiary.

system rozwoju bohaterów, eksplorację, walkę i dostępnych ... Inkwizycja rzymska rozpatrywała sprawy o przejście na protestantyzm, ale i - jak inne trybunały w Europie - oskarżenia o czary i łamanie prawa kościelnego. Pomocą służyła inkwizytorom utworzona w 1571 r.

POWIĄZANE KSIĄŻKI