Czym chata bogata. Historie kuchenne o miłości, rodzinie i sile tradycji

Czym chata bogata. Historie kuchenne o miłości, rodzinie i sile tradycji - Barbara Czaykowska-Kłoś | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Barbara Czaykowska-Kłoś
WYMIAR
8,54 MB
NAZWA PLIKU
Czym chata bogata. Historie kuchenne o miłości, rodzinie i sile tradycji.pdf
ISBN
3162112432253

OPIS

Barbara Czaykowska-Kłoś urodziła się na Rzeszowszczyznie 19 lipca 1944 roku. Jest technikiem żywienia oraz absolwentką studium dietetycznego. Od lat 60. mieszka w Warszawie. Jako dziecko przewędrowała z rodziną niemal całe południe Polski w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Domu.Przez wiele lat rodzina mieszkała na Śląsku Opolskim pośród niezwykle życzliwych miejscowych.Wspomnienia, rodzinne historie i smaki, które jak u Prousta przenoszą w bliską sercu przeszłość, były motywem przewodnim pierwszego tomu „Historii kuchennych”.Drugi tom powstał z podobnej potrzeby, chociaż tęsknota do dawnych smaków i wspomnień wzbogaciła się o niewyobrażalną miłość do dzieci, wnuków, piesków, kotków, ptaków, drzew...Porady, zdrowe mikstury, niezwykłe nalewki, potrawy, które przenoszą do dawnych zabawnych lub smutnych historii i te, które pomagają nakarmić największego niejadka.Bogactwo smaków, wiedzy, mnóstwo ciepła i humoru...To można znaleźć w drugiej części „Historii kuchennych”.

Motywem przewodnim pierwszego tomu Historii kuchennych wspomnienia autorki, rodzinne historie i smaki, które jak u Prousta przenoszą w bliską sercu przeszłość. Stąd tytuł książki „Historie kuchenne o miłości, rodzinie i sile tradycji". Zawsze byłam i jestem osobą bardzo zajętą.

O miłości, rodzinie i sile tradycji - Barbara Czaykowska-Kłoś - Książka w SwiatKsiazki.pl Ze wspomnień utkana książka dotyka wszystkiego, co człowiekowi bliskie i drogie, choć w centrum zainteresowania stawia sztukę kulinarną. Międzyludzkie relacje ukazane przez pryzmat jednej rodziny osnute są wokół stołu, który jest czymś znacznie więcej niż tylko użytecznym meblem.

POWIĄZANE KSIĄŻKI