Czarna piosenka

Czarna piosenka - Wisława Szymborska | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Wisława Szymborska
WYMIAR
6,92 MB
NAZWA PLIKU
Czarna piosenka.pdf
ISBN
7160061153482

OPIS

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.

Jego losy skrywają wiele tajemnic. Być może wstrzymała go cenzura, być może sama poetka uznała, że w takim kształcie nie miał wówczas szans na publikację.

Zobacz słowa utworu Czarny chleb i czarna kawa wraz z teledyskiem i tłumaczeniem. Piosenka została napisana, kiedy studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie zamknięto w więzieniu za śpiewanie pieśni politycznych na ulicy. Czarna piosenka to legendarna ,,książka-widmo - tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany.

POWIĄZANE KSIĄŻKI