Tove Jansson. Mama Muminków

Tove Jansson. Mama Muminków - Boel Westin | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Boel Westin
WYMIAR
11,5 MB
NAZWA PLIKU
Tove Jansson. Mama Muminków.pdf
ISBN
1546193225704

OPIS

Muminki to nie całkiem bajka...Tove Jansson, młoda fińska pisarka szwedzkojęzyczna, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur. Jej ojciec Viktor Jansson był rzeźbiarzem, a matka, Signe – projektantką. Jej bracia również byli artystami. Mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek.Życie Tove zmieniło się, gdy w 1945 roku wydała pierwszą powieść o małych trollach, które pokochali dorośli i dzieci. Stworzyła Dolinę Muminków – szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów – pełną ciepła, przyjaźni i koloru, choć niewolną od mroku i problemów.Przez czterdzieści lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä, pierwowzorem Too-tiki. Ich podróże oraz pobyt na wyspie zostały utrwalone na taśmach filmowych, które stały się podstawą kilku filmów o ich życiu.Intymne dzienniki z niemal całego życia, tysiące listów i szpargałów, ale przede wszystkim wieloletnia zażyłość z Tove pozwoliły Boel Westin, profesorce ze Sztokholmu, napisać fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.Wkrótce na ekranach film biograficzny Tove w reżyserii Zaidy Bergroth.Boel Westin jest szwedzką literaturoznawczynią i wykładowczynią na uniwersytecie w Sztokholmie. Jej doktorat był nowatorskim i wnikliwym studium Familjen I dalen (The Family in the Valley), poświęconym fenomenowi Doliny Muminków. Podczas tych prac weszła w bliską zażyłość z Tove Jansson, dzięki temu uzyskała dostęp do bardzo prywatnych, wręcz intymnych materiałów – dzienników, jakie Tove systematycznie pisała, i do jej korespondencji. Wiele razy odwiedziła Polskę, promując swą książkę i spotykając się z czytelnikami i miłośnikami twórczości Tove Jansson.

Mama Muminków" autorstwa Boel Westin to pierwsza tak obszerna biografia autorki, której twórczość zachwyciła cały świat. Tove miewała namiętne związki z mężczyznami, ale dość wcześnie odkryła, że to w relacji z kobietą może naprawdę być sobą. Jej życiową partnerką została o trzy lata młodsza fińska graficzka Tuulikki Pietilä, nazywana przez przyjaciół "Tooti" i będąca pierwowzorem postaci Too-tiki z Muminków.

Mama Muminków Boel Westin. Wydawnictwo: Marginesy Data wydania: 2012-11-07 Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy ISBN: 978-83-933758-7-5 Liczba stron: 512.

POWIĄZANE KSIĄŻKI