Lajla znaczy noc

Lajla znaczy noc - Aleksandra Lipczak | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Aleksandra Lipczak
WYMIAR
6,69 MB
NAZWA PLIKU
Lajla znaczy noc.pdf
ISBN
5016316501465

OPIS

Przez osiem wieków na południu Hiszpanii istnieje założony przez Arabów wielokulturowy byt polityczny współtworzony przez muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo to tętniące życiem metropolie, do których z całego świata ściągają kupcy, naukowcy i artyści. Tu wykonuje się pierwszy zabieg tracheotomii i rozwija astronomię, tu tworzy się wspaniałe biblioteki, tłumaczy greckich filozofów, pisze wielojęzyczną poezję, a polityką zagraniczną na muzułmańskim dworze kieruje żydowski dyplomata.W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem.Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, ale też fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to palimpsest, który przydaje się w myśleniu o dzisiejszym świecie.

Oceń ten produkt jako pierwszy. Autor: Aleksandra Lipczak; Kategorie: Książki / literatura faktu / felieton i reporta ... Ebook Lajla znaczy noc, Aleksandra Lipczak.

Agnieszka Lichnerowicz. Gośćmi audycji byli: Adam Ozga, Agnieszka Lichnerowicz, Łukasz Wojtusik, Marta Perchuć- Burzyńska, Paulina Nawrocka-Olejniczak.

POWIĄZANE KSIĄŻKI