Wokół procesu Dreyfusa. Jednostka – Ideologia – Polityka

Wokół procesu Dreyfusa. Jednostka – Ideologia – Polityka - Anna Budzanowska | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Anna Budzanowska
WYMIAR
6,89 MB
NAZWA PLIKU
Wokół procesu Dreyfusa. Jednostka – Ideologia – Polityka.pdf
ISBN
9774338026285

OPIS

Choć powierzchownie spór toczył się o los konkretnego oficera i sprawiedliwość wyroku wydanego w jego indywidualnej sprawie, w istocie dotyczył on najgłębiej rozumianej tożsamości Francuzów i katalogu wartości, na jakich powinno opierać się ich państwo. Prowadziło to do formułowania coraz bardziej polaryzujących wizji rozstrzygnięć ustrojowych, politycznych i prawnych. U ich źródeł leżały – dostarczane przez intelektualnych liderów obydwu obozów - zasadniczo odmienne widzenie źródeł cywilizacyjnej wielkości Francji. Charakterystyczne dla tamtych czasów było to, że z zapałem śledzono postępowanie sądowe, ponieważ każdy przypadek był sprawdzianem największego osiągnięcia stulecia, całkowitej bezstronności prawa. Charakterystyczne dla tamtych czasów było to, że nadużycie sprawiedliwości mogło wywołać takie namiętności polityczne i spowodować taką nie kończącą się serię procesów i rewizji, nie wspominając już o pojedynkach i bójkach. Doktryna równości wobec prawa była tak silnie wszczepiona w sumienie cywilizowanego świata, że pojedyncza pomyłka sprawiedliwości mogła spowodować powszechne oburzenie — od Moskwy do Nowego Jorku.Anna Budzanowska - politolog i nauczycielka akademickaTomasz Pietrzykowski – prawnik, radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jednostka, ideologia, polityka - opis wydawcy. Przebieg i następstwa sprawy Dreyfusa uświadamiają źródła i fundamenty, na jakich oparty jest republikańsko-demokratyczny porządek ustrojowy oraz naturę zagrożeń, na jakie jest narażony. EBook Wokół procesu Dreyfusa - mobi, epub Jednostka, ideologia, polityka / Tomasz Pietrzykowski, Anna Budzanowska , 32,46 zł, Proces i walka o rehabilitację Alfreda Dreyfusa należy do Wokół procesu Dreyfusa Jednostka - Ideologia - Polityka; Wokół procesu Dreyfusa Jednostka - Ideologia - Polityka Anna Budzanowska, Tomasz Pietrzykowski.

1 star 2 stars 3 stars 4 stars 5 stars. Pseudonim. Choć powierzchownie spór toczył się o los konkretnego oficera i sprawiedliwość wyroku wydanego w jego indywidualnej sprawie, w istocie dotyczył on najgłębiej rozumianej tożsamości Francuzów i katalogu wartości, na jakich powinno opierać się ich państwo.

POWIĄZANE KSIĄŻKI