Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - Zbigniew Rokita | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Zbigniew Rokita
WYMIAR
9,50 MB
NAZWA PLIKU
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku.pdf
ISBN
4946268226455

OPIS

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.Zbigniew Rokita

Pretekstem do jej napisania jest rodzinne śledztwo w sprawie losów praprzodków, którzy brali udział w powstaniu czy działali podczas II wojny światowej, choć ta dla nich ... [RECENZJA] Zbigniew Rokita, "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" Niejednorodna i nierówna to książka.

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowc... KAJŚ. OPOWIEŚĆ O GÓRNYM ŚLĄSKU | premiera książki Zbigniewa Rokity dla wydawnictwa Czarne W cyklu działań ŚLĄSK ŚWIĘTY/ŚLĄSK PRZEKLĘTY tym razem zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki Zbigniewa Rokity "Kajś", która ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.

POWIĄZANE KSIĄŻKI