Komu miła całość Ojczyzny. Świadomość i aspiracje polityczne kancelistów kozackich (1670-1720)

Komu miła całość Ojczyzny. Świadomość i aspiracje polityczne kancelistów kozackich (1670-1720) - Katarzyna Losson | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Katarzyna Losson
WYMIAR
4,40 MB
NAZWA PLIKU
Komu miła całość Ojczyzny. Świadomość i aspiracje polityczne kancelistów kozackich (1670-1720).pdf
ISBN
4082683334408

OPIS

W wyniku powstania Bohdana Chmielnickiego utworzony został organizm polityczny – graniczący z Rzecząpospolitą hetmanat kozacki, który już u zarania swego istnienia musiał stawić czoła rosnącemu imperializmowi Moskwy. Część jego elity wytrwale i z oddaniem broniła jego prawa do autonomii. Książka jest studium idei państwa i narodu zawartych w spuściźnie Samijła Wełyczki, Hryhorija Hrabianki i hetmana-emigranta Filipa Orlika, refleksją nad wartościami spajającymi społeczność kozacką i próbą definicji jej politycznych korzeni.

Świadomość i aspiracje polityczne kancelistów kozackich (1670-1720) - Katarzyna Losson - opis książki: "Autorka dokonała po raz pierwszy w dziejach historiografii polskiej i uraińskiej kompleksowej i wnikliwej analizy cennych źródeł pozwalających na badanie świadomości politycznej i narodowej elity kozackiej na przełomie XVII - XVIII wieku. Książka Komu miła całość Ojczyzny Świadomość i aspiracje polityczne kancelistów kozackich 1670-1720, pochodzi z wydawnictwa Neriton. Autorem książki jest Katarzyna Losson.

W wyniku powstania Bohdana Chmielnickiego utworzony został organizm polityczny - graniczący z Rzecząpospolitą hetmanat kozacki, który już u zarania swego istnienia musiał stawić czoła rosnącemu imperializmowi Moskwy. Część jego elity wytrwale i z oddaniem broniła jego prawa do autonomii. W wyniku powstania Bohdana Chmielnickiego utworzony został organizm polityczny - graniczący z Rzecząpospolitą hetmanat kozacki, który już u zarania swego istnienia musiał stawić czoła rosnącemu imperializmowi Moskwy.

POWIĄZANE KSIĄŻKI