Przeor Kordecki

Przeor Kordecki - Czesław Ryszka | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Czesław Ryszka
WYMIAR
9,2 MB
NAZWA PLIKU
Przeor Kordecki.pdf
ISBN
8510190864079

OPIS

Ojciec Augustyn Kordecki jest jedną z najbarwniejszych postaci dziejów klasztoru jasnogórskiego. Nieprzeciętny zakonnik zapisał się na kartach historii Polski jako heroiczny obrońca Jasnej Góry przed Szwedami. Autor książki opierając się na materiałach źródłowych, dokumentach i opracowaniach historycznych przedstawia życie Przeora Kordeckiego, w którym można dostrzec ślady cudownej, Bożej ręki. Polemizuje z krytyką i zarzutami zniesławiającymi pamięć Ojca Kordeckiego. W książce Czytelnik odnajdu

Wywodzący się z rodziny iwanowickich postrzygaczy sukna, później (1644) przeor zakonu paulinów wsławił się obroną Jasnej Góry w 1655 r. i jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych bohaterów literatury polskiej, opiewanym przez Henryka Sienkiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Jana ... Ileż się mówi o dzielności paulinów z Jasnej Góry, a zwłaszcza o bohaterstwie ich szefa — przeora Kordeckiego, który miał stawiać dzielny opór podczas potopu szwedzkiego, który miał być ostoją patriotyzmu, wśród powszechnej zdrady, który wreszcie miał dać siły moralne do obrony kraju.Nic bardziej mylnego.

Rozkwita miłość Hanny do Michała. „A czemże sznureczek zapalisz?", pytał Kmicica przeor Kordecki, gdy ten szedł wysadzić szwedzką kolubrynę. „Wtem jest całe periculum wyprawy, bo muszę ogień krzesać.

POWIĄZANE KSIĄŻKI