Szkoła klasztorna

Szkoła klasztorna - Barbara Frischmuth | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Barbara Frischmuth
WYMIAR
4,85 MB
NAZWA PLIKU
Szkoła klasztorna.pdf
ISBN
7540573516380

OPIS

Autobiograficzna relacja autorki, przez cztery lata uczennicy katolickiej szkoły dla dziewcząt w Gmunden jest opowieścią o autorytarnym wychowaniu w opresyjnej instytucji, którego celem jest pozbawienie uczennic wszelkiej indywidualności,elementarnej wolności myślenia, odczuwania i działania.Szkoła i internat prowadzone przez siostry zakonne to miejsce totalnej kontroli, surowych reguł i dyscypliny. To świat zakazów i ograniczeń, ciasny i odizolowany od rzeczywistości na zewnątrz. W szkole klasztornej tępi się wszelką indywidualność, narzucając prymat konfesyjnej wspólnoty i bezwzględnego podporządkowania się jej wymogom. Tępi się także nawiązywanie wszelkich bliższych związków między dziewczynkami, ich potrzebę bliskości i sympatii, niepokoje wieku dojrzewania i seksualność.

w Irlandii; od VI w. zakładane przez benedyktynów w Anglii i na kontynencie eur.; rozkwit w VIII-IX w.; w większości z nich uczono gramatyki łac., redagowania dokumentów, śpiewu kośc.

Scholae monasticae ) były, obok szkół katedralnych , najważniejszymi uczelniami na łacińskim Zachodzie od wczesnego średniowiecza do XII wieku. Od czasu programu edukacyjnego Kasjodora , standardowy program obejmował religioznawstwo, Trivium i Quadrivium . szkoła klasztorna daw.

POWIĄZANE KSIĄŻKI