Pewuka. Cud nad Wartą

Pewuka. Cud nad Wartą - Tomasz Mikszo | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Tomasz Mikszo
WYMIAR
6,21 MB
NAZWA PLIKU
Pewuka. Cud nad Wartą.pdf
ISBN
6008324504074

OPIS

Filip Czekała i Tomasz Mikszo zapraszają na wyjątkowy spacer po Powszechnej Wystawie Krajowej i Poznaniu z 1929 roku. Jest trochę sensacji i skandali, garść anegdot i masa ciekawostek.Gdzie znajdowała się największa restauracja w Polsce? Dlaczego pewnego łodzianina zamknięto w klatce i przetrzymywano w niej bez jedzenia przez 40 dni? Co siało zgorszenie wśród poznaniaków? Co robiła kopuła kościoła Świętego Marcina na wieży Górnośląskiej? Na te wszystkie pytania - i wiele więcej - znajdziecie odpowiedzi w tej książce.Mianownik jest jeden - Pewuka - największa wystawa jaką zorganizowano w Polsce. Zajmowała obszar trzy razy większy niż dzisiejsze Międzynarodowe Targi Poznańskie, porównywalny z 93 boiskami piłkarskimi. Sprzedano na nią 4,5 miliona biletów. O Poznaniu mówiło się wtedy w całej Polsce i Europie. Gościł tu prezydent Mościcki i człowiek-mucha. Prezentowano makietę zakopiańskiej Wielkiej Krokwi i dzieła Matejki. Były elektryczne pojazdy i pierwsza polska turbina wiatrowa. Pierwsze w Polsce wesołe miasteczko i wioska murzyńsko-arabska. Słowem - cały dorobek pierwszej dekady Polski po odzyskaniu niepodległości i powrocie na mapy po 123 latach.

Cud nad Wartą", organizatorzy mieli niespełna 900 dni na przygotowania. Tempo prac było, jak wówczas mawiano, prawdziwie „amerykańskie", a cała impreza zaplanowana została z wielkim rozmachem. KsiążkaPewuka Cud nad WartąautorstwaFilip Czekała, Tomasz Mikszo ️ Zamów online w Księgarni Medycznej PZWL Pewuka Cud nad Wartą - Filip Czekała, Tomasz Mikszo (Książka) - Księgarnia Medyczna PZWL Kup teraz.

Cud nad Wartą Odtworzono najciekawsze budynki wystawy sprzed 90 lat. W 1929 r.

POWIĄZANE KSIĄŻKI