Listy do Merliny i jej syna Balthusa

Listy do Merliny i jej syna Balthusa - Rainer Maria Rilke | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Rainer Maria Rilke
WYMIAR
3,91 MB
NAZWA PLIKU
Listy do Merliny i jej syna Balthusa.pdf
ISBN
4843798392253

OPIS

Czterdzieści dwa listy Rilkego do Balladyny Kłossowskiej, matki malarza Balthusa, można czytać na wiele sposobów: jak dzieje romansu, jak świadectwo duchowości europejskiego modernizmu, jak spowiedź dziecięcia wieku, albo jak liryczny traktat estetyczny. Korespondencja z lat 1919-22, ułożona w cykl nie pozbawiony starannie budowanej dramaturgii, daje świadectwo nie tylko życia intymnego wybitnego poety, lecz staje się pretekstem do podjęcia wysiłku autoanalizy, a może i autokreacji. Zarazem jest ona zapisem rozpiętych między ekstazą a rozpaczą stanów wewnętrznych poety, walki z niemocą twórczą, obsesji stworzenia dzieła, dla którego miłość była pożywką jak i przeszkodą. Listy te, wydane po raz pierwszy w 1950 roku, stanowią wybór z ogromnej spuścizny epistolarnej, którą pozostawili po sobie Rilke i Merlina, jak zwykł nazywać Balladynę Kłossowską. Dopełnieniem tomu są listy Rilkego do Balthusa, esej o kocie Mitsou stanowiący wstęp do debiutanckiego tomu rysunków Balthusa, jak również opublikowane dopiero po śmierci Merliny zapiski z tego okresu, które wraz ze szkicami niewysłanych listów do niej zebrał i zdeponował pod zbiorczym tytułem Testament.Andrzej Serafin (ur. 1980) – adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii UP w Krakowie, redaktor kwartalnika Kronos, tłumaczył m.in. Ucztę Platona, Cézanne'a Rilkego i Zachodnią Eschatologię Taubesa.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z kolei najdroższą opcją byłyby zakupy w księgarni TaniaKsiazka.pl, gdzie ta sama książka w wersji papierowej kosztuje 33.16 zł. Listy do Merliny i jej syna Balthusa Przekład: Andrzej Serafin Wydawnictwo: Wydawnictwo SIC! ISBN/ISSN: 978-83-65459-27-5. Miejsce wydania: Warszawa.

Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach klasyka . 273 str.

POWIĄZANE KSIĄŻKI