Martwe miasto i inne opowiadania

Martwe miasto i inne opowiadania - Icchok Lejbusz Perec | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Icchok Lejbusz Perec
WYMIAR
11,65 MB
NAZWA PLIKU
Martwe miasto i inne opowiadania.pdf
ISBN
5811009469499

OPIS

Wybór dziesięciu opowiadań I.L. Pereca (Podróż w czasie, Jak wyswatano parę, czyli Sore bas Tojwim, Skarb, Jeśli nie wyżej, Światło Chanuki, Z opowieści mełameda Jochanana, Opowiadania, Martwe miasto, Golem) w przekładzie, ze wstępem i posłowiem Belli Szwarcman-Czarnoty„Miasto, o którym opowiada pasażer, jest martwe w trzech aspektach: formalno-prawnym, instytucjonalnym i społecznym. Nie miało prawa do istnienia, ale istniało jak gdyby w zawieszeniu. Perec pokazuje to między innymi za pośrednictwem motywu aguny (powracającego dwukrotnie), aż wreszcie samo miasto staje się niczym aguna – przykute do swego losu, zawieszone, pozbawione perspektyw, nieautonomiczne. Ocalenie musi nadejść z zewnątrz, ale czy nadejdzie?Czy wobec powyższego martwe miasto może podlegać kwalifikacji moralnej? Nawet kary i nagrody – powiada Perec – nie mają tu przecież zastosowania, albowiem ci, którzy nie dokonują wyborów, nie czynią dobra ani zła – nie mogą być karani czy nagradzani.Czy jest możliwe inne życie, jeśli nie ma się praw do życia? Czy można mieć moralną siłę, jeśli się jest wyzutym z realnych praw? Czy religia może w tej konkretnej sytuacji pomóc mieszkańcom wznieść się na wyższy poziom etyczny?Odpowiedź Pereca jest twarda: nie. Społeczność miasta jest martwa w samych swoich fundamentach, łącznie z rabinem, łącznie z bal tfile, całą elitą miasta. Miasto jest w całkowitym rozkładzie. Cuchnie”.Bella Szwarcman-Czarnota

Był drugim synem Stanisława i Teofi li Borowskich. Opowiadanie pt. Mój mąż jest kosmitą napisałam na zadany mi temat - w ramach kreatywnej zabawy literackiej pt.

- ISBN: 978-83-7866-261-7 Szczegóły: Martwe miasto i inne opowiadania - Perec Icchok Lejbusz. Tytuł: Martwe miasto i inne opowiadania Autor: Perec Icchok Lejbusz Wydawnictwo: Austeria ISBN: 9788378662617 Liczba tomów: 1 Języki: polski Rok wydania: 2019 Ilość stron: 180 Format: 14.5x20.5cm Oprawa: Miękka Waga: 0.242 kg Informacje o Martwe miasto i inne opowiadania Perec Icchok Lejb - 8909857032 w archiwum Allegro.

POWIĄZANE KSIĄŻKI