Wybór nowel (lektura z opracowaniem)

Wybór nowel (lektura z opracowaniem) - Bolesław Prus | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Bolesław Prus
WYMIAR
4,8 MB
NAZWA PLIKU
Wybór nowel (lektura z opracowaniem).pdf
ISBN
4499928271684

OPIS

Nowele Bolesława Prusa powstawały głównie na początku lat osiemdziesiątych XIX w. (Katarynka – 1880 r., Kamizelka – 1882 r., Z legend dawnego Egiptu – 1888 r.). Przez wielu badaczy Prus jest uznawany za mistrza tego gatunku. W Katarynce mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch światów, wykształconego mecenasa – pana Tomasza i ubogiej, niewidomej dziewczynki. Pan Tomasz pod wpływem niespodziewanych wydarzeń postanawia pomóc małej sąsiadce. W noweli tej Prus zwraca uwagę czytelnika na kwestię filantropii i życia zgodnego z ideą utylitaryzmu. Kamizelka to historia małżonków, którzy dla dobra drugiego uciekli się do małego, niewinnego kłamstwa. To także opowieść o bezwarunkowej miłości, trosce o drugiego człowieka i docenianiu więzi rodzinnych. Z kolei nowela Z legend dawnego Egiptu przestrzega czytelnika, że nie da się uciec przed przeznaczeniem, a żadne z ludzkich planów nie mogą być „pewne” swojej realizacji.

Drukuj. Po lekturze każdy zrozumie, że najistotniejszymi uczuciami w życiu człowieka są przyjaźń i miłość.

Nowele Bolesława Prusa powstawały głównie na początku lat osiemdziesiątych XIX w. ("Katarynka" - 1880 r., "Kamizelka" - 1882 r., "Z legend dawnego Egiptu" - 1888 r.).

POWIĄZANE KSIĄŻKI