Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP

Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP - Agnieszka Rybak | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Agnieszka Rybak
WYMIAR
3,94 MB
NAZWA PLIKU
Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP.pdf
ISBN
8707469091366

OPIS

Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów.Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. Wystartował program budowy domów dla urzędników państwowych. W Wilnie ruszyła nowa radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i rozstawiał nad Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pińsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. Bracia Konopaccy postawili pod Grodnem wielką fabrykę sklejki, z której powstawały najlepsze polskie – i nie tylko – samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. A doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że miejscowi przemienili zapyziałą miejscowość w polską Riwierę.Autorki przypominają historie zapomniane i zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych. A potem sprawdzają, co dziś z tej nowoczesności zostało.„O Kresach bez zadęcia i historycznych pretensji, za to z czułością, poczuciem humoru i zachwytem. Królik zmienia się w fabrykę sklejki, okręty polskiej marynarki walczą z bolszewikami na Polesiu, odbiornik radiowy wyprodukowany przez trzech Żydów z Wilna podbija świat. Baśń o Polsce, w której wszystko jest możliwe. Opowieść o kraju, którego nie ma, a nam wolno wierzyć, że kiedyś istniał.” Dariusz Rosiak

Tytuł: Wieża Eiffla nad Piną Podtytuł: Kresowe marzenia II RP Autor: Anna Smółka, Agnieszka Rybak Wydawnictwo: Czarne ISBN: 9788380498709 Języki: polski Rok wydania: 2019 Ilość stron: 296 Format: 13,3x21,5 cm Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP book.

Kresowe marzenia II RP ... Wieża Eiffla nad Piną Kresowe marzenia II RP fragment.

POWIĄZANE KSIĄŻKI