Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice

Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice - Adam Michnik | Freeangle.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Adam Michnik
WYMIAR
7,45 MB
NAZWA PLIKU
Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice.pdf
ISBN
2527606539373

OPIS

„Z dziejów honoru w Polsce” to wybór dzieł publicystów, filozofów i pisarzy XX w. bardzo celnie skomentowany przez autora.Są tam: Kula, Elzenberg, Malewska, Kott, Szczepański, Herling-Grudziński. Piszą o tym, jak się odnaleźć w nowym, niewspaniałymświecie. Jak po przegranej nie czuć się pokonanym, jak ochronić kulturę i siebie przed barbarzyńcami, jak zachować twarz.Ostatnia część eseju to wybór poezji Herberta, Miłosza, Norwida. Poeci i autor wyboru mówią o „tajemnicy ludzkiej godności,o spokoju w desperacji, nadziei w beznadziejności, o dumie potrzebnej i dumie niepotrzebnej, o pogardzie dla procederuszpiclów i katów, o geście solidarności z poniżonym i bitym". I o tym, że pociechy spodziewać się nie należy, a jedyną nagrodąbędzie świadomość, że było się wiernym. O tym jest ta książka.Dramatyczne powojenne dylematy polskich intelektualistów wobec stalinizmu, pogodzenie się z historią, ugoda, opór, uwiedzeniekomunizmem. Te pytania Adam cały czas stawia też sobie. Pisze przecież tę książkę w więzieniu… a wystarczyłoby kilka słówi mógłby się znaleźć na wolności. Czytałem tę książkę w Paryżu w 1985 roku ze ściśniętą krtanią.Seweryn BlumsztajnW czasach, gdy władze Rzeczypospolitej zamierzają każdemu obywatelowi wpisać do paszportu słowa: „Bóg, honor, ojczyzna”, wartoprzypomnieć, co Adam Michnik za komuny pisał o honorze.Karol ModzelewskiWydanie wznowionezawierające aneks – trzy szkice z „Wyznań nawróconego dysydenta”wydanych w 2003 r. nakładem wydawnictwa Zeszyty Literackie.

Są tam: Kula, Elzenberg, Malewska, Kott, Szczepański, Herling-Grudziński. Piszą o tym, jak się odnaleźć w nowym, niewspaniałym św Książka Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice autorstwa Michnik Adam , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie .

Piszą o tym, jak się odnaleźć w nowym, niewspaniałym świecie. Jak po przegranej nie czuć się pokonanym, jak ochronić kultur Książka Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice do kupienia na multiszop.pl za jedyne 26,99 zł (Rabat 40%).

POWIĄZANE KSIĄŻKI