Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL

Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL - Agata Szydłowska | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Agata Szydłowska
WYMIAR
11,54 MB
NAZWA PLIKU
Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL.pdf
ISBN
6198167169529

OPIS

Jak uszyć modny płaszcz o kroju francuskim z wojskowego koca? W jaki sposób urządzić przyjęcie, kiedy nie mamy ani stołu ani krzeseł? Jak kichać sposobem bezszmerowym i dlaczego mamy się witać bez całowania rąk? W jaki sposób „Przyjaciółka” walczyła z powojennym analfabetyzmem, a jej redaktorki — z biedą, zacofaniem i „zabobonem”? Jakie warunki musiała spełniać kandydatka na „kociaka”? Dlaczego wnętrza, stroje i przepisy kulinarne publikowane w „Ty i Ja” budziły niesmak części czytelników? Co kryje się pod hasłem: Paryż domowym sposobem?Popularne w PRL-u czasopisma poświęcone kulturze, stylowi życia i codziennym bolączkom towarzyszyły czytelniczkom i czytelnikom w zmaganiach z nową powojenną rzeczywistością. Edukowały, pouczały, radziły. Kreowały snobizmy, prowadziły własne kampanie na rzecz dobrego gustu, lecz także wykonywały pracę u podstaw, oferując fachowe porady dotyczące zdrowia czy wychowywania dzieci. Bywały narzędziami propagandy, ale też walczyły o zachowanie niezależności. Wszystkie miały misję, którą realizowały, sięgając po środki odpowiednie dla różnych grup społecznych.Książka Agaty Szydłowskiej to próba zmierzenia się ze współczesną nostalgią za kulturą wizualną PRL-u i spojrzenia na nią z perspektywy pism kształtujących styl życia: „Przekroju”, „Ty i Ja”, „Przyjaciółki” i „Kobiety i Życia”.Elity zostały wymienione, panie ruszyły do pracy, mieszkańcy wsi ruszyli w stronę miast i wyższych szczebli społecznej drabiny, a żelazna kurtyna oddzieliła ich wszystkich od świata kultury zachodniej. Jak budowano nowe projekty tożsamościowe? Jaką rolę odgrywały w tym procesie kobiety? Do czego aspirowaliśmy naprawdę, a co próbowano nam narzucić? Czym był konsumpcjonizm w czasach głębokiej komuny i wiecznego braku?Książka Agaty Szydłowskiej jest pozycją obowiązkową dla tych, którzy chcą zrozumieć świat, w którym dawniej funkcjonowali, i dla tych, dla których był on dotąd abstrakcją.Ewa Pawlik, zastępczyni redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój”Agata Szydłowska - historyczka projektowania, wykładowczyni w Katedrze Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Absolwentka historii sztuki na UW i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, doktorka etnologii. Autorka książek i artykułów na temat projektowania, kuratorka wystaw.

Co kryje się pod hasłem: Paryż domowym sposobem? Popularne w PRL-u czasopisma poświęcone kulturze, stylowi życia i codziennym bolączkom towarzyszyły czytelniczkom i czytelnikom w zmaganiach z nową ... Paryż domowym sposobem o kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL; Symbol: P1_9788328711501 Muza Tytuł: Paryż domowym sposobem. Podtytuł: O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL Autor: Szydłowska Agata Wydawnictwo: Muza ISBN: 9788328711501 Języki: polski Rok wydania: 2019 Ilość stron: 368 Format: 17.0x22.5cm Oprawa: twarda Waga: 0.79 kg O tym, jak kreowano styl życia w popularnych w PRL-u czasopismach pisze w książce „Paryż domowym sposobem" Agata Szydłowska.

Księgarnia internetowa merlin.pl Książka Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL autorstwa Agata Szydłowska Darmowa wysyłka Super cena 41.93 Sprawdź w księgarni Literia.pl! Paryż domowym sposobem O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL Pobierz za darmo fragment ebooka 0 ocen, 0 opinii Dodaj pierwszą opinię €13.48 - Jak uszyć modny płaszcz o kroju francuskim z wojskowego koca? W jaki sposób urządzić przyjęcie, kiedy nie mamy ani stołu ani krzeseł? Jak kichać sposobem bezszmerowym i dlaczego mamy się witać bez ca Paryż domowym sposobem O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL Agata Szydłowska.

POWIĄZANE KSIĄŻKI