Kariera Nikodema Dyzmy

Kariera Nikodema Dyzmy - Tadeusz Dołęga-Mostowicz | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
WYMIAR
6,19 MB
NAZWA PLIKU
Kariera Nikodema Dyzmy.pdf
ISBN
4429767997013

OPIS

Jedna z najsłynniejszych polskich powieści, w której wykreowany został jeden z najbardziej popularnych bohaterów popkultury.Nikodema Dyzmę spotykamy w obskurnej spelunie, gdzie próbuje zarobić na chleb, jako fordanser. Do Warszawy przybył z Kresów w poszukiwaniu pracy. Wcześniej był urzędnikiem na poczcie w Łyskowie, ale w wyniku kryzysu stracił tę pracę i teraz nie wiedzie mu się w znalezieniu nowego zajęcia.Przez przypadek w jego ręce trafia zaproszenie na raut dyplomatyczny, który ma się odbyć w Hotelu Europejskim. Dyzma decyduje się tam pójść, mając nadzieję, że wmiesza się w tłum gości i po prostu dobrze zje.Na przyjęciu stara się nie wadzić nikomu, jednak w pewnym momencie jakiś gość uderzeniem w łokieć wytrąca mu z ręki talerz z sałatką. Dyzma reaguje na to bardzo ostro, czym niespodziewanie zdobywa najpierw podziw, a potem spore pieniądze, jako zadatek przyszłej pracy…Powieściowy pierwowzór Nikodema Dyzmy zrodził się z potrzeby… zemsty. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, jako młody dziennikarz popełnił artykuł, w którym niezwykle krytycznie odniósł się do rządów Józefa Piłsudskiego. Obrońcy marszałka postanawiają dać mu nauczkę. Skatowany autor wpadł wówczas na pomysł napisania powieści będącej satyrą na polityczny salon dwudziestolecia. Głównym bohaterem uczynił bezrobotnego urzędniczynę z prowincji, który w zawrotnym tempie osiąga sukces na szczytach władzy.

Zachwycony jego genialnym planem uzdrowienia rolnictwa premier proponuje mu stanowisko prezesa Banku Zbożowego. Dyzma jedzie do Warszawy. Ma za zadanie zdobyć od ministra rolnictwa Jaszuńskiego przydział drewna dla tartaków Kunickiego.

Znakomity Roman Wilhelmi w roli cwanego prostaka Dyzmy plus plejada gwiazd: Grażyna Barszczewska, Izabela Trojanowska, Bronisław Pawlik i inni. Serial „Kariera Nikodema Dyzmy" powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym ... Directed by Jacek Bromski.

POWIĄZANE KSIĄŻKI