Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku

Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku - Dorota Łuczak | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Dorota Łuczak
WYMIAR
10,19 MB
NAZWA PLIKU
Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku.pdf
ISBN
2930067718098

OPIS

Fotografia jest wynalazkiem świata zachodniego, w którym oko (metaforyczne) od wieków zajmowało w procesach poznawczych wyjątkowe miejsce wśród zmysłów. Na fundamencie okularocentryzmu fotografia stała się uprzywilejowanym narzędziem władzy i rozmaitych aparatów ideologicznych. Dorota Łuczak przypatruje się relacji pomiędzy fotografią i wzrokocentryzmem, wskazując jednak na redukcjonistyczny charakter prostego sprowadzania fotografii do funkcji biernego instrumentu. W interpretacjach obrazów światłoczułych powstających w kręgach artystycznych w drugiej, trzeciej i czwartej dekadzie XX wieku badaczka ukazuje różnorodność realizowanych w fotografii modeli epistemologicznych i antropologicznych, w tym także o charakterze antywzrokocentrycznym. Wprowadzona przez autorkę kategoria wizji fotograficznej staje się modus operandi otwierającym nową perspektywę badawczą, bliską antropologii obrazu, w której przedmiotem analizy jest zarówno obraz, jak i proces percepcji widza.

Dorota Łuczak przypatruje się relacji pomiędzy fotografią i wzrokocentryzmem, wskazując jednak na... Informacje o Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocent...

Liczba stron: 380. Oprawa: ... Tytuł: Foto-oko Podtytuł: Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku Autor: Łuczak Dorota Wydawnictwo: Universitas ISBN: 9788324231492 Języki: polski Rok wydania: 2018 Ilość stron: 380 Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Foto-oko.

POWIĄZANE KSIĄŻKI