Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS

Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS - Natalia Budzyńska | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Natalia Budzyńska
WYMIAR
7,5 MB
NAZWA PLIKU
Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS.pdf
ISBN
5744346016156

OPIS

„Dla nas, mieszkańców Mühlberga, jest niezrozumiałe, jak taki człowiek może być zbrodniarzem” – napisali jego byli pacjenci do trybunału wojskowego w Hamburgu. Bo to przecież on, ich „dobrodziej ludzkości”, lekarz, który potrafił spędzić noc przy łóżku chorego, który fundował lekarstwa biednym, wspierał ich finansowo. Lekarz intelektualista, czytający Goethego i Schillera, kochający sztukę, pasjonujący się ezoteryką. „Człowiek bez skazy”.Doktor Alfred Trzebinski był rasy „przeważająco nordyckiej”. Przekonany o wyjątkowości krwi niemieckiej w 1932 roku wstąpił do SS, a rok później został członkiem NSDAP, zapominając o polskim pochodzeniu swojego ojca. W 1941 roku został lekarzem w Auschwitz, potem na Majdanku, w końcu w Neuengamme. W 1946 roku skazano go na karę śmierci przez powieszenie. Trybunałem najbardziej wstrząsnął udział Trzebinskiego w egzekucji dwadzieściorga żydowskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci mogły przeżyć, ale powieszono je tuż przed wyzwoleniem obozu, by ukryć, że przez ostatnie miesiące poddawano je okrutnym eksperymentom medycznym.Natalia Budzyńska w opowieści o Alfredzie Trzebinskim mierzy się z rodzinną tajemnicą. Czytając pamiętnik wuja esesmana, próbuje też zrozumieć, jak to możliwe, że współczujący lekarz robił karierę w kolejnych obozach koncentracyjnych. Autorka w tej trudnej i emocjonalnej podróży pyta o rolę „dobrych ludzi w czasach zła”, o wolność wyboru i łatwość, z jaką z niej rezygnujemy. Przede wszystkim jednak przywraca pamięć o zamordowanych dzieciach, niemych, niemal zapomnianych ofiarach.

⇨ Zobacz i zamów z dostawą już od 6,99 zł Promocje nawet do -50%, kliknij i sprawdź > Bo to przecież on, ich „dobrodziej ludzkości", lekarz, który potrafił spędzić noc przy łóżku c Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS (e-book) - Natalia Budzyńska - Książka w SwiatKsiazki.pl Dzieci nie płakały Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS Natalia Budzyńska.

Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS autorstwa Budzyńska Natalia , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 35,49 zł . Przeczytaj recenzję Dzieci nie płakały.

POWIĄZANE KSIĄŻKI