Uratowane z Potopu

Uratowane z Potopu - Hubert Kowalski | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Hubert Kowalski
WYMIAR
6,16 MB
NAZWA PLIKU
Uratowane z Potopu.pdf
ISBN
6512441230375

OPIS

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji. Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali. Jak do tego doszło, że w Sztokholmie sąkrólewskie zbroje z polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony? Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie skarbów. Zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział gdzie bezcennego ładunku marmurów.Autorzy książki – archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – rozpoczynają więc śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki. Przy okazji pokazywania historii ich odnalezienia, autorzy opowiadają o mało znanych rozdziałach historii Europy.Publikacji książki towarzyszy film dokumentalny „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

A one mają nam dużo do powiedzenia. Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników i Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zapraszają 01 października 2018 o godzinie 19.00 na spotkanie z autorami książki i filmu "Uratowane z potopu" Marcinem Jamkowskim i Hubertem Kowalskim. Uratowane z Potopu ; Skip to the end of the images gallery. Skip to the beginning of the images gallery.

Fragment. Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji. Uratowane z potopu.

POWIĄZANE KSIĄŻKI