Religia bez Boga

Religia bez Boga - Ronald Dworkin | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Ronald Dworkin
WYMIAR
9,97 MB
NAZWA PLIKU
Religia bez Boga.pdf
ISBN
1401037868029

OPIS

Ronald Dworkin (1931–2013) był amerykańsko-brytyjskim filozofem prawa znanym z antypozytywistycznej koncepcji pierwszeństwa zasad prawnych przed normami prawnymi. W tej książce, ostatniej, choć zamierzonej jako początek rozległych badań, i wydanej pośmiertnie, nieco podobnie podchodzi do kwestii religii: doświadczenie „świętości” jest warunkiem wiary w Boga. O tyle ateista i teista mogą być religijni. Religijnego ateistę cechuje postawa religijna, która nie musi implikować wiary w określonego czy nawet osobowego Boga. Dworkin spogląda za Kantem na „prawo moralne we mnie i niebo gwiaździste nade mną”, poszukując w sobie sensu życia, a w kosmosie wzniosłego piękna. Kto uznaje istnienie jednego i drugiego (sensu i piękna), przybiera postawę religijną. Ten koncyliacyjny pogląd, dziś tak potrzebny w obliczu wojen religijnych prowadzonych na ogół przez wiernych w imię obrony ich Boga, ma także daleko idące konsekwencje prawne, rewiduje bowiem rozumienie religijności w prawodawstwie. Pozwala na przykład zwolnić ateistę z obowiązku odbycia służby wojskowej z powodów sumienia tak samo jak wyznawcę jakiejś religii teistycznej. Propozycje Dworkina zawarte w tej niewielkiej książeczce są więc fundamentalne, a jego pogląd, że „religia jest głębsza od Boga”, może skłonić obie strony konfliktu do rozmowy ponad podziałami.

Ludzie cierpią z wielu powodów, a ... Ronald Dworkin (1931-2013) był amerykańsko-brytyjskim filozofem prawa znanym z antypozytywistycznej koncepcji pierwszeństwa zasad prawnych przed normami prawnymi. Oprawa miękka: Wydanie: pierwsze ISBN: 978-83-628-5860-6 EAN: 9788362858606 Liczba stron: 148 Format: 122x195mm Cena katalogowa: 34,00 zł Tłumaczenie: Bogdan Baran Są przecież nawet religie bez Boga, przypomnę buddyzm. Są różne rodzaje świętości, na przykład można jej szukać w miłości ojczyzny.

Wydawnictwo ALETHEIA. Księgarnia internetowa merlin.pl religia o nazwie ''bÓg'' zaczeŁa powstawaĆ od dnia 30.11.20o5 roku w tym dniu 30.11.

POWIĄZANE KSIĄŻKI