Po co Kościół

Po co Kościół - ks. Grzegorz Strzelczyk | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
ks. Grzegorz Strzelczyk
WYMIAR
6,95 MB
NAZWA PLIKU
Po co Kościół.pdf
ISBN
6603861771952

OPIS

Wiara w „święty Kościół powszechny” co dzień wystawiana jest na próbę wobec tego, co obserwujemy w życiu publicznym i w swoim najbliższym otoczeniu. Jedni reagują na to odejściem od struktur Kościoła, inni próbują za wszelką cenę bronić jego wizerunku jako instytucji bez skazy. Jak odnaleźć się we wspólnocie grzeszników? I po co w ogóle potrzebny jest Kościół? Odpowiedź na te pytania przynosi książka ks. Grzegorza Strzelczyka.Autor mocno podkreśla, że Kościół ukształtowany na wzór postawy swojego Nauczyciela – Jezusa Chrystusa tak jak On powinien przyjmować wobec świata podejście służebne i otwarte: „By dać szansę na nawrócenie, Jezus idzie do grzeszników, gdy jeszcze są oni grzesznikami. Nawrócenie okazuje się zaś raczej owocem spotkania, a nie jego wstępnym warunkiem”.W książce znalazł się także blok tekstów dotyczących teologii – samego objaśnienia, czym ona jest i jak bardzo jest związana z wiarygodnością Kościoła, a także dwóch problemów szczegółowych, ważnych dla dzisiejszego życia Kościoła, tj. teologii narodu i teologii kobiecości.

Kościół diakonijny, którego zadaniem jest odtwarzanie postawy Chrystusa - Sługi Jahwe; to Kościół, który jest (ma być) przedłużeniem i odbiciem tej służby, zatem musi się angażować w posługę ubogim Jahwe... Kościół (łac.Ecclesia) oznacza "zwołanie,zgromadzenia".Wskazuje ono na zgromadzenie tych,których zwołuje słowo Boże,by utworzyli Lud Boży;chrześcijanie karmieni Ciałem Chrystusa,sami stają się Ciałem Chrystusa.Słowo "kościół" w węższym sensie oznacza też budynek,świątynię w której modlą się chrześcijanie.Jednak wtedy słowo to piszemy z małej litery. "A po co kościół katolicki się tam pakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?" - w taki sposób na Facebooku posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska skomentowała ... Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony liturgii Kościoła Katolickiego. Występować będzie ze mną mój kolega.

Nie do szlachetnej inicjatywy, którą ja sam sobie wymyślę i podejmę, ale do wypełnienia powołania, które On ma dla mnie. Kościół jest wydarzeniem głoszenia Słowa Bożego, które ma doprowadzić do odpowiedzi wiary; 5. Kościół diakonijny, którego zadaniem jest odtwarzanie postawy Chrystusa - Sługi Jahwe; to Kościół, który jest (ma być) przedłużeniem i odbiciem tej służby, zatem musi się angażować w posługę ubogim Jahwe... Kościół (łac.Ecclesia) oznacza "zwołanie,zgromadzenia".Wskazuje ono na zgromadzenie tych,których zwołuje słowo Boże,by utworzyli Lud Boży;chrześcijanie karmieni Ciałem Chrystusa,sami stają się Ciałem Chrystusa.Słowo "kościół" w węższym sensie oznacza też budynek,świątynię w której modlą się chrześcijanie.Jednak wtedy słowo to piszemy z małej litery. "A po co kościół katolicki się tam pakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?" - w taki sposób na Facebooku posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska skomentowała ... Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony liturgii Kościoła Katolickiego.

POWIĄZANE KSIĄŻKI