Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry - Reni Eddo-Lodge | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Reni Eddo-Lodge
WYMIAR
12,88 MB
NAZWA PLIKU
Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry.pdf
ISBN
3764837801778

OPIS

W 2014 roku Reni Eddo-Lodge, brytyjska dziennikarka i blogerka, opublikowała na Facebooku post zatytułowany „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Napisała w nim, że ma już dość wyjaśniania białym ludziom, jak czują się osoby o innym kolorze skóry, ma dość ich reakcji – od znudzenia i niezrozumienia po agresję. Ci, którzy sądzą, że biały kolor skóry jest „naturalny”, nie są w stanie pojąć, na czym polega rasizm, zwłaszcza ten ukryty, strukturalny. Po opublikowaniu postu Reni Eddo-Lodge została zasypana odpowiedziami. Jedni jej dziękowali, że otworzyła im oczy, inni, że wypowiedziała to, co sami czują. Książka Reni Eddo-Lodge jest próbą opisania tego doświadczenia w szerszym kontekście – kolonialnej historii Wielkiej Brytanii, ale też różnych współczesnych form dyskryminacji rasowej. Autorka pisze o własnych doświadczeniach, przytacza prace badaczy, nie pomija żadnego z ważnych aspektów rasizmu; pokazuje jego korzenie, pisze o uprzywilejowaniu białych, rasizmie strukturalnym i o czarnym feminizmie.Posłowie do książki napisała Monika Bobako.

Czasem tak każe instynkt samozachowawczy. Rozwinęłam post „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" w książkę, aby - i tu paradoks - kontynuować rozmowę. O "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" W 2014 roku Reni Eddo-Lodge napisała na swoim facebooku, że ma dość rozmawiania z białymi osobami o rasizmie.

Rozwinęłam post „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" w książkę, aby - i tu paradoks - kontynuować rozmowę. O "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" W 2014 roku Reni Eddo-Lodge napisała na swoim facebooku, że ma dość rozmawiania z białymi osobami o rasizmie. Miała dość tłumaczenia białym, co czują osoby o innym kolorze skóry i tego, że biali reagują na to znudzeniem, a często też agresją. W 2014 roku Reni Eddo-Lodge, brytyjska dziennikarka i blogerka, opublikowała na Facebooku post zatytułowany "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry".

POWIĄZANE KSIĄŻKI