Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914. Tom 1-2

Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914. Tom 1-2 - Stanisław Grodziski | Freeangle.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stanisław Grodziski
WYMIAR
7,47 MB
NAZWA PLIKU
Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914. Tom 1-2.pdf
ISBN
5140125714616

OPIS

Prof. dr hab. Stanisław Grodziski należy do nestorów polskiej nauki, w szczególności tych, którzy odcisnęli na niej niepowtarzalne piętno, głównie swoim dorobkiem, lecz również zmysłem organizacyjnym, przyczyniając się do rozwoju polskiej i europejskiej humanistyki. Ten urodzony w 1929 r. w Prusach (obecnie dzielnica Krakowa) uczony przez całe swoje życie współpracował z macierzystym Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Polską Akademią Umiejętności, którą wspólnie z innymi naukowcami reaktywował. Pochodzi z rodziny inteligenckiej – jego ojciec był znanym adwokatem, związanym z ruchem ludowym, a matka nauczycielką.Młodość krakowskiego uczonego upłynęła pod znakiem trudów i cierpienia – wczesna śmierć matki, wybuch wojny, przesiedlenie przez okupanta z majątku rodziny Grodziskich na kolejne nowe miejsca, zagrożenie życia poprzez możliwość aresztowania, działalność konspiracyjna ojca, później także Stasia, który po zaprzysiężeniu przez ojca był jednym z najmłodszych żołnierzy AK. (…)Uzupełniał naukę na kursach wieczorowych, które odbywał podczas okupacji na tzw. tajnych kompletach, a w roku akademickim 1947/1948 rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studia odbył sprawnie – w trybie czteroletnim, kończąc je w roku akademickim 1950/1951. (…)Jeszcze będąc studentem, uczęszczał – jako wolny słuchacz – na wykłady Wydziału Historycznego, a mistrz, Adam Vetulani, wysłał go na roczną praktykę do Wojewódzkiego Archiwum Państwowego. Tu nabywał umiejętność celnego formułowania wniosków w ocenie materiału archiwalnego i ogładę naukową – cechy, które uczyniły z niego mistrza słowa.Jego prace mają tę niezwykłą zaletę, że stają się prawdziwą syntezą tematu za sprawą pozornie lapidarnie sformułowanych, a przecież pełnych ekspresji i wirtuozerii słownej, zdań. Stąd czyta się prace Stanisława Grodziskiego z przyjemnością, co w niczym nie umniejsza ich wartości naukowej – przeciwnie, nadaje tym pracom osobliwy ton i specyfikę odbioru.Z Przedmowy dr. hab. Mariana Małeckiego

Pseudonim. Tytuł ... Kup teraz na Allegro.pl za 47,99 zł - SEJM KRAJOWY GALICYJSKI 1861-1914 (TOM 1-2) - Stan z miasta Konin.

Aleksandra Kosicka-Pajewska: Zachowawcza myśl polityczna w Galicji w latach 1864-1914. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2002, seria: Historia.

POWIĄZANE KSIĄŻKI